-4.4 C
Prague
29.1.2023
MaxiMagazín

Když se obávané stane skutečností

Pozorujete, že váš účes je stále zplihlejší, čelo se zvedá a na některých místech porostu hlavy prosvítají světlé skvrny? Takže to, čeho jste se kvůli rodové dispozici obávali, už je tady – trpíte vypadáváním vlasů. Nestresujte se; existuje mnoho způsobů, jak získat zcela nebo alespoň částečně vlasy zpět anebo alespoň zpomalit jejich ubývání. Účinnost bývá různá; jednak důvodů pro řídnutí a ztrátu vlasů může být více, jednak na každou individualitu působí něco jiného. Co ovšem lze říci jednoznačně – i když vyznavači přírodních postupů budou zklamání – čím vědečtější a dražší zákrok, tím jistější je jeho úspěšnost.

Sázka na avokádo?

Řídnutí vlasů obvykle spojené s věkem nebo genetickým prokletím je staré jako lidstvo samo a olysalá hlava za přitažlivou nikdy považována nebyla. Většinou se vlasů dobrovolně lidé zbavovali tehdy, když chtěli ukázat, že jim na těle a fyzické přitažlivosti zase až tak moc nezáleží. Důkazem toho jsou holé lebky buddhistických mnichů, kněžská tonzura nebo manželky ortodoxních židů, které se bezprostředně po svatbě zbavují vlasů, aby jejich muž nebyl rozptylován při hledání Boha. Většinově však vlasy byly chápány jako zkrášlovací prostředek, nebo dokonce symbol nějaké zvláštní síly, jak se to projevuje v některých pohádkách.

Proto existuje plno lidových způsobů, jak vlasy omladit a zahustit, když už triky s kartáčováním a využití takzvané “přehazovačky” nepomáhají. Jaké to jsou?

Tradiční odvary z tuzemských bylinek a chmele, vlasové zábaly vyrobené ze směsi vajec, oleje a medu doplněné o šťávu z citrusů nebo mexický subtropický zázrak jménem avokádo, který se doporučuje užívat zevně i vnitřně na vyřešení mnoha neduhů. S výtažky různých přírodních ingrediencí pracují také lékárníci a kosmetický průmysl, takže růst vlasů podporující přípravky v lékárnách a drogeriích není jenom chemie, jak se někdy hanlivě říká.

Kdo chce čekat na Godota

Hlavní problém starších i novějších zevních a vnitřních aplikací všeho možného není ten, že tak úplně nefungují, ale ten, že fungují velmi pomalu a omezeně. Byť je v inkriminované oblasti hlavy pozorováno mírné zlepšení, kýžený cíl v podobě husté kštice je stále v nedohlednu. A kdo by vydržel pojídat avokádo den co den po kilogramech a ještě si ho natírat na hlavu, když lidově řečeno “skutek utek”? Proto se stále více lidí uchyluje k hmatatelnějším, respektive viditelnějším procedurám. Nechávají si vlasy vytetovat nebo transplantovat.

Při takovém zahuštění vlasů cena pochopitelně vzrůstá, je totiž přímo úměrná rychlosti a jistotě, se kterou se nové vlasy objeví, a také době, po jakou se budou na hlavě vyskytovat. V obou případech konkrétní částka odpovídá obsahu ošetřované plochy, při tetování jde o tisíce, při transplantaci, která je nejposlednějším výkřikem estetické medicíny, k němuž se došlo pečlivým a dlouhodobým vědeckým výzkumem, o desetitisíce korun.

Pomoci přírodě

Pomocí transplantace vlasů můžete skutečně získat své původní vlasy a nádherný vzhled z fotografií pořízených v mládí zpět. Zákrok vyžaduje malou část vašich přirozených vlasů – takže je vlastně metodou po výtce přírodní, přirozenou a tělu vlastní – aby se zafixovala další oblast na pokožce hlavy, kde vlasy řídnou. Je to pravděpodobně ten nejúčinnější lék na vypadávání vlasů v dnešním světě a neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by jej spojovaly s vedlejšími účinky. Jako cokoliv jiného prováděného medicínským specialistou vyžaduje nejprve posouzení zdravotního stavu klienta, případně odhalení příčiny, kvůli které k mizení vlasů dochází.

Víte, které potraviny prospívají růstu a kvalitě vlasů? Jak často je jíte? Bojíte se oplešatění?

Související příspěvky

3 rady, jak se vzpamatovat z rozchodu

redakce

Co Němec, to patriot. Verstehen Sie?

redakce

Skládací plastové kontejnery šetří až 30 % místa při zpětné přepravě

redakce