8.8 C
Prague
19.4.2021
MaxiMagazín

Když spánek nepřichází – co dělat?

Spánek hraje důležitou roli, protože od jeho kvality se odvíjí kvalita celého našeho života. Pokud si naše tělo dostatečně neodpočine, nemůže náš organismus správně fungovat. A to se projevuje nejen na naší fyzické schránce, ale také na naší psychice. Pokud se tak děje dlouhodobě, zaděláváte si na nemalé zdravotní potíže.

 

Nepodceňte detaily

Zajistit si klidný a plynulý způsob můžete různými způsoby. Patrně nejdůležitější roli hraje samotný podklad, na který uléháte – tedy postel s kvalitní matrací. Ani na jedné z nich proto nešetřete, bolest zad by v tomto případě byla tím nejmenším, co by vás mohlo potkat. Vliv však mají také další faktory, jako je prostředí ložnice. Je místnost dostatečně větraná? Není vám v ní příliš teplo nebo naopak moc chladno? Neruší vás hluk z ulice nebo světlo pouličních lamp? Všechny tyto „maličkosti“ se významnou měrou podílí na kvalitě vašeho nočního odpočinku.

 

Pomůže příroda

Vyzkoušet můžete také triky našich babiček, které nedaly dopustit na bylinky. Přírodní pomocníky využívaly prakticky na všechno – ulevovaly jim od nespavosti i bolestí všeho druhu. Uplatnění našly také ve službách krásy, vykouzlily krásnější pleť, lesklejší vlasy nebo zdravější zuby. S trochou nadsázky se dá říct, že neexistuje bylinka, která by na něco nebyla. A některé toho zvládnou dokonce více najednou. Vezměme si třeba takovou mátu peprnou – nejen, že podporuje klidný spánek a tiší bolest hlavy, ale díky mentolu, který obsahuje, se osvědčila také při bolestech zubů a dásní. To je ostatně důvod, proč se stala nedílnou složkou bylinných zubních past a ústních vod.

 

Uklidňující rituály

Před spaním je také dobré si navyknout na určité rituály, které vás a vaši psychiku pomalu začnou připravovat na přicházející usínání a spánek. K těmto „rituálům“ by samozřejmě měla patřit i základní hygiena – vyčištění zubů a očista celého těla buď ve vaně, nebo ve sprchovém boxu, kde již začnete pracovat na vyčištění hlavy od starostí a každodenního stresu, třeba za pomoci oblíbené hudby, svitu svíček, nebo sprchového gelu s oblíbenou vůní, která vás příjemně naladí a evokuje vám třeba dobu dovolených či jiné příjemné chvíle.

Velice oblíbené bývají také koupele s příměsí uklidňujících bylinných směsí. Pohodu také můžete doladit šálkem dobrého nápoje. Před spaním může být vhodný třeba kvalitní čaj. Oblíbenou značkou je čaj Twinnings. Čaje této značky si oblíbila i královna Victoria. Samozřejmě je vhodné vybrat druh, s co nejnižším obsahem kofeinu, aby měl ten správný účinek.

 

Pečlivě volte myšlenky

Po uvolňujících rituálech, které mají zajistit čistou hlavu a spokojenou mysl, se již soustřeďte na to, jaké myšlenky si do hlavy pouštíte. Celodenní starosti, nákupní seznamy, seznamy úkolů na další den – ani jedno z těchto témat byste již neměli řešit. Vzpomínejte třeba na poslední dovolenou či na oblíbené místo nebo příjemné zážitky se svými blízkými. Usnete-li v těchto myšlenkách, váš spánek bude mnohem klidnější a sny příjemnější.

Tak dobrou noc a pěkné sny.

Související příspěvky

Zabavte děti, i když venku prší

redakce

Péče o zahradu před zimou

majda

Profesionálové, kteří umí víc aneb Lepší úklid se představuje

majda