16.1 C
Prague
5.8.2021
MaxiMagazín

Klasika, která pohladí? Takhle pořádně kouše!

Známý slogan z devadesátkových teleshoppingů nám svého času nabízel jakési 100x remasterovaná alba s klasickou hudbou, nicméně my jsme toto heslo tentokrát použili na představení nové retrořady kytar značky Fender. Jako nás nikdy neomrzí návrat vícestupňových piv, to nejlepší z hardrocku 70. let, tak nás stejně tak budou bavit návraty starého nástrojového vybavení z doby, kdy se kovaly dějiny tvrdé muziky. Vintage kytar Fender zkrátka nikdy není dost, a je v zásadě jedno, jestli jste aktivní hudebník, nadšenec nebo fanda této hudby, protože mít doma Fendera ať už na zdi nebo připojeného ke kvalitní aparatuře je prostě sen každého fanouška. A jelikož se sny mají plnit, rozhodli jsme se vám představit unikátní retro sérií kytar a aparatur z 50. a 60. let.

 

Fender – legenda mezi kytarami

Je pravdou, že kytarám Fender dodal celosvětový věhlas až guru rockové hudby Jimi Hendrix, ke kterému patří bílý Stratocaster stejně nezaměnitelně, jako divoké líčení ke Kiss. Pravdou ovšem je, že tyto kytary existovaly téměř dvě dekády předtím, než na nich Jimi odehrál první riff písně Purple Haze a sloužily hráčům, jako byl Buddy Holly, Chuck Berry nebo později George Harrison. A právě na dobu, kdy tyto kytary účinkovaly v klasickém blues a rock&rollu upomíná první z nabízených modelů Fender Special Edition 50s Stratocaster.

 

Kytara pro rebely bez příčiny

Stejně jako je s 50. lety spojen fenomén tančíren, hudebních orchestrů nebo filmy s Jamesem Deanem, upoutá i Fender Special 50s Stratocaster svou výrazně červenou barvou, která upomíná na legendární model Ford Thunderbird a je tak předzvěstí nespoutaných 60. let. Abyste mohli atmosféru doby poznat i na vlastní uši, vydali se ve Fenderu naplno cestou dobových materiálů a vintage zvuku, o který se postarají zejména tři single coil snímače Strat Vintage style v kombinaci s klasickým tremolem Vintage Synchronized. Co se týče materiálů, je celá kytara vyrobena z olšového dřeva. Samozřejmostí jsou i dvě tónové clony, ovládání hlasitosti a pětipolohový přepínač, což vám umožní vytvořit skutečně klasický zvuk Fenderu. Pokud je ovšem na vás tato kytara příliš konzervativní, je na čase skočit o dekádu dál, a to rovnou na Woodstock 1969!

 

Revoluce ve znamení rockové hudby

I tak by se daly ve stručnosti shrnout dvě zásadní události let 1967 a 1969, tedy tzv. “Léto lásky“ v San Franciscu a hudební festival Woodstock ve státě New York. V tomto období nám končí móda modravých Cadillaců a nastupují dravé modely Ford Mustang nebo Shelby Cobra a nejinak je tomu u kytar, kde se naplno začíná prosazovat ostrý zkreslený zvuk modelů Stratocaster, na což upomíná druhý model naší retro série Fender Special 60s. Oproti předchozímu modelu je tento již vyroben ze dvou druhů dřev, kdy je hmatník sestaven z palisandru pro větší razanci tónu, a tělo z javoru. Jinak se tento model prakticky v ničem neliší od klasického modelu z roku 1950, protože proč měnit něco, co funguje perfektně?

 

Ke klasickému zvuku, klasický zesilovač

Byla by samozřejmě škoda, propojovat klasicky znějící kytary do moderních aparátů, které přeci jenom hrají trošku jinak. Na to se samozřejmě ve Fenderu také myslelo, a tak je možné si k těmto kytarám pořídit i adekvátní vintage zesilovač, který do velké míry stál právě za úspěchem Fenderů, konkrétně modely aparátů Fender 1965 a 1968. Zatímco model 1965 je dodáván v klasické úpravě „Blonde“ s 12′ reproduktorem Jensen, je jeho o tři roky mladší bratříček již upraven v kovově rockovém hávu s reproduktorem Celestion. Stačí využít buď dvouelektronkového předzesilovače modelu 65 nebo 4 elektronkového v modelu 68 a rázem se ocitnete na jednom pomyslném pódiu s Creedance Clearwater, Hendrixem nebo Cream. A pro skutečné nadšence do starého zvuku jsou tu pak připraveny aparáty řady Bandmaster 1957, které nekompromisně přinášejí zvuk konce 50. let.

 

Nejste si jisti? Pojďte si zahrát na kytary do Kytar!

Člověku se z takové nabídky variant, modelů, alternativ a možných kombinací téměř až zatočí hlava, přesto nemusíte zoufat, jelikož jsou všechny tyto modely dostupné na hlavní prodejně kytary.cz v pražských Modřanech, kde není problém si jednotlivé kousky vyzkoušet a porovnat různá zapojení komb a samotných modelů kytar. Pochopitelně, pokud si nebudete jisti, ochotný a zkušený personál vám rád poradí, jak vybrat kytaru s ideálním zvukem pro vaše potřeby a pokud si náhodou nevyberete, vůbec nic se neděje, jelikož v kytarách najdete desítky modelů renomovaných značek na všechny možné styly a nálady. Proto doporučíme všem rockovým staromilcům, stavte se o víkendu v obchodě kytary.cz a užijte si výlet do dob, kdy se psaly dějiny rockové hudby.

Související příspěvky

Seznamka pro ty, co vědí, co chtějí

redakce

Každý správný rybář musí mít jen to nejlepší vybavení!

redakce

Boilies, kukuřice nebo puffi, kterou si vybrat?

redakce