3.1 C
Prague
28.1.2021

Kvalitní tepelná izolace oken vám sníží účty za energie!

Je prokázáno, že za nejvyššími tepelnými ztrátami stojí nedostatečná izolace oken. Nechcete-li proto topit pánu Bohu do oken, zaměřte svou pozornost na kvalitní tepelněizolační okna. Na jaké parametry byste se měli při výběru zaměřit? Dozvíte se z následujícího článku.

U oken zdaleka nejde jen o vzhled, byť i ten obzvláště z estetického a architektonického hlediska hraje svou roli. Pro mnohé jsou však mnohem důležitější jejich termoizolační vlastnosti. Dobře odizolovaná okna totiž drží teplo v domě. Čím vyšší tepelná izolace oken, tím nižší tepelné ztráty. Rada je tedy v tomto ohledu jasná: investujte do oken s kvalitní tepelnou izolací.

Jak na tom jsou vaše okna?

Z hodin fyziky si možná pamatujete, že termoizolační vlastnost okna udává součinitel prostupu tepla celým oknem. Prostup tepla má fyzikální označení Uw a udává se ve wattech. Čím nižší hodnotou vámi vybraná okna disponují, tím o kvalitnější produkt (z hlediska termoizolačních vlastností) se jedná. A obráceně. V hledáčku vašeho zájmu by jinými slovy měla být okna s pokud možno co nejnižším hodnotou Uw.

Vyměňte svá stará okna za nová!

Pokud například bydlíte v paneláku s původními zdvojenými okny či starými okny plastovými, je velmi pravděpodobné, že jejich termoizolační vlastnosti se pohybují okolo 3 W. Moderní okna s dvojsklem vám však už tuto hodnotu sníží až na 1 W, tedy trojnásobně. Což znamená, že se vám v interiéru udrží trojnásobné množství tepelné energie. Ještě lépe na tom budete, vyměníte-li svá stará okna za okna s trojskly! V tom případě svou tepelnou izolaci zvýšíte až čtyřnásobně.

Zaměřeno na distanční rámečky

Na tepelnou izolaci oken však nemá vliv pouze typ jejich zasklení, nýbrž i druh tzv. distančního meziskelního rámečku. Ten se nachází vně izolačního zasklení a spojuje jednotlivé skelné tabule v jeden celek. Například okna s trojitým zasklením se skládají ze tří skleněných tabulí a dvou distančních rámečků.

Žádné rosení v meziskelním prostoru

Distanční rámeček v oknech plní hned několik funkcí. Jednak zabraňuje únikům inertního plynu, kterým je naplněn meziskelní prostor, ale také zamezuje pronikání par dovnitř. Taková okna vám pak nejenže sníží účty za energie, ale k tomu se vám nebudou rosit ve skelním prostoru.

Cesta ke kvalitním oknům zkrátka vede přes kvalitní zasklení a distanční rámečky. Pokud se na tyto dva pojmy při výběru nových oken zaměříte, vyberete okna, s nimiž výrazně ušetříte.

Související příspěvky

Pro mnoho odběratelů je změna dodavatele energií složitá, a tak raději platí o tisíce korun ročně více

majda

Krásně umytá okna po stavbě

Veronika

Léto je za dveřmi, poskytněte svému domu nejúčinnější izolaci stropu současnosti a šetřete peníze od prvního dne

majda