3.1 C
Prague
28.1.2021
Jak položit plechovou střechu svépomocí?

Jak správně položit plechovou střechu, aby vydržela po několik generací?

Aby plechová střecha bez problému sloužila svému účelu minimálně po dobu uvedenou v záruce, je nutné její pokládku provést profesionálně a za dodržení všech pravidel stanovených výrobcem. Položení plechové krytiny patří díky jejím rozměrům k rychlejším v porovnání s jinými materiály střešních krytin. I zde je však potřeba počítat s odpovídající přípravou.

Celý proces pokládky nové plechové střešní krytiny lze rozdělit do několika bodů. Níže se podívejte, co vše je potřeba v průběhu prací provést.

Umístění latí na trámy

Aby bylo střešní plechy na co umístit, je nutné nejprve zajistit instalaci latí. Ty by měly být rozmístěny v takové vzdálenosti od sebe, která umožní rovnoměrné přichycení celých plechových plátů.

Před tímto krokem byste také neměli zapomenout na umístění hydroizolace, která je důležitá pro odvod vlhkosti ze střešních prostor.

Zaměření střechy a nařezání plechů na potřebné rozměry

Dalším krokem je změření přesných rozměrů celé střešní konstrukce, od kterých bude závislé nařezání plechů na kusy odpovídající velikosti. Řezání plechů byste měli provádět vždy nástroji k tomu určenými, v žádném případě pro tento účel nepoužívejte například úhlovou brusku, která by způsobila nadměrné zahřátí plechu a jeho deformaci. Je doporučováno používat radši takové nástroje, jako je kotoučová pila nebo prostřihovací nůžky.

Montáž krytiny

Závěrem přichází na řadu provedení montáže střešních plechů. Používejte při ní dostatečně dlouhé šrouby a EPDM podložky, které se postarají o dokonalé utěsnění šroubu. Plechy šrouby přichycujte vždy kolmo, aby bylo znemožněno jakékoliv zatékání do konstrukce střechy.

Po ukotvení všech plechů už jenom zbývá střechu osadit střešním příslušenstvím, mezi které patří například sněhové zábrany.

Související příspěvky

Víte, jaké dřevo se na postel z masivu hodí nejlépe?

majda

Sci-fi, které se stalo realitou – samočistící žáruvzdorné sklo do krbu

majda

Zdravotní matrace na míru

majda