3.8 C
Prague
19.4.2024
MaxiMagazín

Letem světem – jiný kraj, jiný čaj

Čaj patří k nejstarším a nejoblíbenějším nápojům na světě. V každé zemi se však pije jinak a vládne tam jiná čajová kultura. Pojďte se inspirovat a vychutnejte si pro změnu tak trochu jiný šálek.

 

Čaj o páté

Kdo by neznal tzv. čaj o páté. V Británii a Irsku tvoří nedílnou součást životního stylu už celá staletí a nic se na tom nezměnilo ani dnes, kdy je doba čím dál hektičtější. K jeho přípravě se v drtivé většině používají klasické směsi černých čajů. Britové si do něj rádi přidávají mléko, aby dosáhli krémovější a jemnější chuti. Hodně záležet si dávají také na samotném servírování – krásná konvička na čaj se šálkem nesmí chybět. Samozřejmostí jsou rovněž oblíbené čajové sušenky, které se namáčí do horkého nápoje, aby změkly.

 

Klasika i netradiční kombinace

Čaj tvoří důležitou součást kulturního a kulinářského života také v Asii. Čína je považována za domov čaje, připravuje se na mnoho způsobů, kombinují se jednoduché i složité postupy. „Vedou“ zde hlavně žluté, červenohnědé a zelené čaje, které vynikají silným aroma. V Japonsku se zase zachovaly tradiční obřady, které se nemění již po staletí. Trvat mohou klidně tři až čtyři hodiny. Tibet se potom pyšní nejstarším způsobem přípravy čaje. Tzv. máslový čaj vznikne smícháním čajového prášku se solí, mlékem a jačím máslem. Ačkoli se nám může zdát tato kombinace hodně netradiční, Tibeťané na ni nedají dopustit. Nejen, že se jedná se o tamní vyhlášenou specialitu, ale navíc také o opravdový životabudič, dodává totiž nezbytnou energii, která je v drsných podmínkách vysokých hor potřeba.

 

Silný jako whisky

Čaj se hojně pije také v Africe, především v Egyptě a Maroku. V Egyptě patří k národním nápojům, tamní obyvatelé si ho dopřávají několikrát denně.  Zatímco na severu země se pije černý čaj se třtinovým cukrem a lístky máty, na jihu upřednostňují silnější nápoj. Na šálek používají dvě lžičky sypaného černého čaje, aby docílili velice výrazné hořké chuti. V Maroku představuje čaj symbol pohostinnosti, tradice a kultury. Místní ho někdy s úsměvem nazývají jako marockou whisky. Je velice intenzivní, obohacují ho velkým množstvím cukru a bylinek – od máty přes badyán až po šafrán. Zkusíte experimentovat a ochutnáte tradiční nápoj v netradičním kabátě i vy?

Související příspěvky

Ochutnejte Arroz al caldero – lahodný španělský recept s rýží a rybou

redakce

Vánoce jsou za rohem, nenechte se jimi zaskočit

redakce

Bez čeho se dílna pro práci se dřevem neobejde

redakce