12.6 C
Prague
17.9.2021
MaxiMagazín

Nákladní auta IVECO – 4 ikonické vozy této značky, které pomohly definovat uplynulou dekádu

Ve světě nákladní dopravy jsou nákladní auta IVECO značkou, která má zvuk. Tradice značky sahající do 70. let a ochota implementovat do svých vozů ty nejnovější technologie právem činí z této značky veličinu, která hned tak nezapadne.

Vozy IVECO dnes slouží nejen účelům nákladní dopravy. Své využití nachází například u hasičů, policie, ve stavebnictví a v dalších odvětvích, včetně vojenství. Značka se nebojí ani experimentu s alternativními pohony včetně biopaliv.

Pojďme si nyní představit některé z nejikoničtějších vozů, které tato značka v nedávné době nabídla.

IVECO Stralis NP

Tento vůz je skutečným unikátem, neboť se jedná o vůbec první nákladní vozidlo určené pro dálkovou přepravu, které je poháněno zemním plynem.

S motorem o výkonu 460 hp a kroutícím momentem 1700 Nm dokáže směle konkurovat svým naftovým protějškům. Dojezdová vzdálenost tohoto vozu dosahuje až 1600 km, což jej činí způsobilým i pro mezinárodní přepravu.

Díky ekologickému pohonu má pak IVECO Stralis dveře otevřené i ve městech, která nastavila přísné emisní limity.

IVECO S-Way

Tuto řadu nákladních vozů definuje jak vylepšená konektivita, tak úspora paliva a nemalý komfort pro řidiče.

Nová kabina tohoto vozu nabídla dosud bezprecedentní pohodlí pro řidiče s dostatkem prostoru a zároveň vynikající viditelností. Aerodynamický design kabiny navíc pomáhají optimalizovat průtok vzduchu, čímž podstatně zefektivňují palivovou účinnost.

Další úspora pak jde na vrub funkci Anti-idling, která automaticky vypíná motor při dlouhých volnoběžných otáčkách, jakož i technologii Smart EGR, která pomáhá lépe časovat vstřikování. Úspora paliva u vozů IVECO S-Way takto dosahuje 4%. (Dlužno ještě dodat, že řada S-Way je dostupná v běžné dieselové variantě, jakož i ve variantě na zemní plyn.)

Vylepšená konektivita pak usnadňuje práci řidiči i správci vozového parku a zlepšuje komunikaci s technickými odborníky i sítí dealerů IVECO.

IVECO Eurocargo

Nákladní vozy IVECO Eurocargo jsou určené primárně k městskému provozu a vyznačují se vysokou udržitelností, výkonem a všestranným využitím – v praxi je uvidíte například u dodávkových a stěhovacích firem, nebo i u popelářů a firem zabývajících se likvidací odpadu.

Snížená šířka kabiny (2,1 m), širší rejd předních kol (52°) a výtečný poloměr otáčení zvyšuje manévrovatelnou vozu, která tak převyšuje naprostou většinu (ne-li všechny) vozů v obdobné kategorii.

Vozy Eurocargo jsou poháněny čtyřválcovým, 4,5l motorem Tector 5, případně šestiválcovým 6,7l motorem Tector 7 o výkonu až 320 hp.

Díky nízkým emisím a tichému chodu se Eurocargo hodí i do nočního městského provozu.

IVECO Daily

Dodávky IVECO Daily existují ve více variantách o hmotnosti 3,3 až 7 tun a nabízí objem nákladového prostoru až 19,6 krychlových metrů. Jsou schopny uvézt maximální náklad až 4,9 t.

Dodávky Daily jsou ideálním pomocníkem pro všechny, kdo se pohybují ve sféře balíkových dodávek, stěhování, nebo třeba rozvozu potravin. Mohou jim nabídnout jak nižší spotřebu a nižší náklady na údržbu, včetně až 10% úspory paliva díky vylepšené elektronicky ovládané turbíně, speciálním pneumatikám nebo systému Start “n” Stop.

Mezi další nabízené “vychytávky” modelu Daily patří osmistupňová automatická převodovka HI-MATIC, pokročilý asistent řízení , který je nedocenitelným pomocníkem v často stresujícím hustém provozu, jakož i vylepšená konektivita na podobném principu jako u výše zmíněného IVECO S-Way.

Jestliže vám značka IVECO není cizí, který z jejích vozů jste si oblíbili vy? Své kandidáty můžete psát níže do komentářů!

Související příspěvky

Povinné ručení levně a za pár minut. Jak na to?

redakce

Jak po absolvování autoškoly přežít první rok na silnici?

majda

Vybíráme tažné zařízení

redakce