12.6 C
Prague
17.9.2021
MaxiMagazín

Ekologická a ekonomická stránka jdou v případě lahví na vodu ruku v ruce

Kupujete balenou vodu a zamýšlíte se nad vaší vysokou spotřebou plastu? To je známka toho, že začínáte myslet odpovědněji a přemýšlíte nad tím, kam směřují vaše odpadky.

Opravdu chcete moře přeplněná plastem?

Plasty vháněné přílivovou vlnou na pláže či vodní ptáci a další živočichové zamotaní do odpadků, to jsou obrázky, které vidí často obyvatelé přímořských států. Tento stav je důsledkem nadprodukce a nadměrné spotřeby plastových obalů. Ty jsou používány k balení potravin, hraček, spotřebního zboží, ale nejčastěji právě balených nápojů a vody.

Nemusíte mít ani zničená záda

Balená voda je navíc velmi těžká. Obvyklé balení po 6 ks s objemem jedné láhve 1,5 l může vážit téměř 10 kg. A to už je opravdu nápor na záda, máte-li navíc celý balík vynášet až do vyšších pater panelového domu. A to ani nemluvíme o tom, kolik balená voda vlastně stojí. O jejím správném skladování bez uvolňování nežádoucích látek z plastových nádob si také nemůžeme dělat iluze. Zkrátka koupí balené vody pro svoje zdraví, okolní přírodu ani peněženku nic dobrého neuděláme, přestože si často myslíme pravý opak. Jak ale pít zdravou vodu, když nám z kohoutku teče voda nevábné chuti i vůně? Řešením jsou opakovaně plnitelné láhve na vodu, které po vyprázdnění opět naplníte, a záleží jen na vás, čím to bude.

PET láhve raději znovu neplňte

Klasické PET láhve, které koupíte již naplněné nápojem, není vhodné znovu plnit. Z použitého plastu se totiž mohou uvolňovat látky, které jsou pro lidské tělo nebezpečné. Patří mezi ně například BPA (Bisfenol A) a další, které ale v materiálu použitém na výrobu lahví na vodu, které jsou určené k opakovanému plnění, nenajdete.

Naplňte lahve čistou vodou

Klidně použijte tu z kohoutku. Je přísně sledována a její kvalita je tedy zaručena. Jestliže chcete mít jistotu, že je opravdu nezávadná a rádi byste z ní odstranili nepříjemnou pachuť, můžete zvážit použití filtrační konvice na vodu pro úpravu vaší vody v domácnosti. Takto upravenou vodou potom můžete plnit láhve na vodu a brát si ji sebou do zaměstnání anebo na sport. Přefiltrovanou vodu lze použít jak k běžné konzumaci, tak k přípravě teplých či studených nápojů, které budou vynikat neobvykle dobrou chutí a aroma.

Související příspěvky

Zimní dovolená: Vše, co jste potřebovali vědět o cestovním pojištění

majda

Pára – moderní způsob čištění

majda

Samozavlažovací květináče – komfort a praktičnost v jednom

redakce