8.8 C
Prague
19.4.2021
MaxiMagazín

Nemocné ledviny zpočátku nebolí

Jejich kolaps však mívá fatální následky. Ledviny plní v našem těle velmi důležitou funkci. Při jejich poškození se snižuje výkonnost tohoto orgánu a časem může dojít až k chronickému selhání ledvin. Na rozdíl od jiných potíží jsou příznaky postupného selhávání ledvin většinou skryté a jediným způsobem, jak je lze odhalit, je lékařské vyšetření krve a moči. Mnoho pacientů se tak dostává k lékaři až v době, kdy bývá často jediným řešením dialýza.

Funkcí ledvin je dostávat z těla odpadní látky vznikající během látkové výměny. V případě, že činnost ledvin dlouhodobě selhává, dostávají se tyto látky do našeho těla, dochází k jejich hromadění a tím i ke zvyšování krevního tlaku, vzniká minerálová disbalance, mění se složení krve.

 

Chronické selhání ledvin

Pokud ledviny nefungují dlouhodobě, mluvíme o chronickém onemocnění ledvin a následném selhání. To, na rozdíl od akutního, probíhá často nepozorovaně, protože ledviny nás „nebolí“ a svou funkci mohou postupně několik let ztrácet. O chronickém selhání mluvíme v případě, když ledviny plní svou funkci na přibližně 50 % a méně a ta se zhoršuje v čase. V rámci léčby pak pacient buď hned podstupuje transplantaci nebo začíná s dialýzou. S pokrokem medicíny má pacient na výběr několik typů dialýzy.

Možnosti léčby

Pacienti si často na prvním místě vybaví klasickou hemodialýzu, která probíhá v nemocnicích nebo specializovaných střediscích, kam musí nemocný zhruba 3x týdně docházet. Zjednodušeně jde o strojové čištění krve od odpadních látek, kdy krev prochází skrze hemodialyzační filtr. Roztok je dovnitř napouštěn pomocí tenké hadičky (katétr), který je pacientovi zaveden do břišní dutiny. Vývod katétru je skryt pod šaty a pacienta nijak neomezuje v pohybu a běžných aktivitách.

 

Volnost a komfort

Peritoneální dialýza má velkou výhodu v tom, že pacient neztrácí čas dojížděním do nemocnice a zdlouhavým procesem hemodialýzy. Aby léčba probíhala co nejlépe, je potřeba se pouze naučit správně provádět výměnu roztoků. Není to žádná věda a po zácviku zdravotní sestrou nebo klinickým koordinátorem je schopna zvládnout peritoneální dialýzu většina pacientů. Samozřejmostí je dodržování určitých pravidel, stejně jako u každé jiné terapie.

I v rámci této domácí léčby má pacient možnost volby. Dialyzovat se může manuálně 1 – 4x v průběhu dne, kdy vypouští použitý dialyzační roztok (dialyzát) z břicha do vaku a místo něj se napouští nový, čistý roztok. Výměna i s přípravou zabere zhruba půl hodiny. Druhou možností je automatizovaná dialýza, která probíhá ve spánku za pomoci přístroje. Pacient se večer připojí na přístroj a ráno se probouzí dialyzovaný. Pacienti na peritoneální dialýze navštěvují lékaře zhruba 1x za 4 – 6 týdnů a mají minimální omezení. Jsou schopni pracovat, studovat, sportovat nebo odjet na dovolenou. Peritoneální dialýza je vhodná také pro děti i seniory nebo pro ty, pro něž by představoval transport na hemodialýzu velkou zátěž.

Další informace o selhání ledvin a jeho léčbě jsou dostupné na stránkách www.domaci-dialyza.cz.

Související příspěvky

Znáte fitness pro dásně? S ústní sprchou ho zvládnete do minuty

redakce

Akupunktura

redakce

„Léto bez pálení a svrbení intimních partií…“

majda