1.9 C
Prague
9.12.2023
MaxiMagazín

Pěstujeme bylinky

Pěstujete bylinky? Ne? Škoda měli byste s tím začít. Nejen že budete mít chutnou a zdravou přísadu do jídel, ale i krásnou dekoraci na okno či balkon. Pokud máte zahradu tím lépe. Ozdobíte a provoníte si koutek v zahradě, kde se budete rády zdržovat v přítomnosti rostlinek. Není ale podmínkou zasadit bylinky na záhonek, můžete je nechat v květináči a těmi obklopit koutek s lavičkou, nebo je rozmístnit po celé zahradě. Bude to vypadat zajímavě a ozvláštní to vaši zahrádku. Každopádně doporučuji umístit rostlinky strategicky co nejblíže kuchyni, abyste nemuseli běhat pro každou bylinku daleko.

Bylinky nejsou vůbec náročné na pěstování. Pokud je nezasadíte do úplného stínu, budou vám dělat radost v podobě bohatého růstu. Některé bylinky, např. máta rostou vyloženě jako plevel. Musíte dávat pozor, abyste nakonec neměli na záhonku jen mátu. Rozroste se opravdu všude.

Já jsem s bylinkami začala postupně. Nejprve jsem si pořídila pažitku a petržel. Milujeme je jen tak nasekané třeba do polévky, na chleba s máslem ale můžete je přidat i do bramborové kaše, francouzkých brambor, do tatarky. Použití je opravdu široké a fantazii se meze nekladou. Používám je zásadně syrové aby neztratily vitamíny, které obsahují.

Po úspěchu s pažitkou a petrželí, které se mi na záhonku krásně rozrostly, jsem se vrhla i na oregano, meduňku, mátu, majoránku, bazalku, levanduli, tymián a kopr. Udělala jsem si opravdovou bylinkovou zahrádku.

Mátu a meduňku miluji na čaj, ale vyrábím z nich i sirupy. Výborné je natrhat pár lístků a nechat je zmrznout do ledových kostek. Když si pak v létě dáte led do pití, dostane i osvěžující chuť máty či meduňky.

Oregáno a bazalku milujeme do těstovin, nebo na pizzu. Majoránku dávám do polévek, bramboráků, použití asi znáte. Pokud používáte sušené kupované koření, budete překvapeni jak výborná je chuť čerstvýh bylinek.

Rozhodně se nebojte s pěstováním začít. Pokud budete shánět sazeničky, dají se koupit v jakémkoli zahradnictví. Většinou ale stačí poptat se pár sousedek a máte zahrádku plnou výborných voňavých bylinek. I z toho nejobyčejnějšího jídla, které jste už připravovala mnohokrát, pomocí čerstvých rostlinek získáte úplně novou lepší chuť.

Související příspěvky

Čínská fytoterapie má na rozdíl od západního bylinkářství nepřerušenou tradici

redakce

Bolest zad trápí zjara téměř každého zahrádkáře. Co na ni zabírá?

majda

Ashwagandha a duševní zdraví: Jak tato bylina přispívá k úlevě od úzkosti a depresí

redakce

1 komentář