14 C
Prague
18.5.2022
MaxiMagazín

Pohádkové puzzle: které mají děti nejraději?

Skládání puzzlí dětem velmi prospívá. Hned z několika důvodů. Rozvíjí jejich manuální zručnost, postřeh, reflexy, motorické dovednosti, pohledové vnímání, učí je logickému uvažování. Ale také trpělivosti, vytrvalosti, zodpovědnosti a disciplíně. Za kterou navíc budou odměněni. Odměnou jim bude právě složený obrázek.

Jak vidíte, skládání puzzlí dětem může opravdu prospět. Ne bezdůvodně je tato aktivita součástí tzv. testů zralosti. První puzzle přitom mohou skládat už rok a půl staré děti. Těm samozřejmě pořiďte ty nejjednodušší puzzle pro děti, klidně jen dvousložkové. Co nejpevnější a s nějakým pěkný motivem. U těch nejmenších jsou nejvíce oblíbená zvířátka s mláďátky. A jakmile děťátko o něco vyroste, bude si moci složit omyvatelné puzzle pěnové, které mu pak poslouží jako podložka.

Zvyšujte počet dílků a zmenšujte jejich velikost

S tím, jak dítě poroste, zvyšujte i počet dílků v puzzlích a zároveň zmenšujte jejich velikost. Dvouleté dítě by mělo složit puzzle s osmi až dvanácti dílky. Dítě čtyřleté si však už může poradit i s puzzlemi padesátidílkovými. Mnohdy i osmdesátidílkovými. Závisí to samozřejmě na jeho předcházejících zkušenostech se skládáním. Pokud čtyřleté dítě nikdy předtím puzzle nevidělo, zřejmě si s takovými množstvím dílků neporadí. Dítě zkušené ale ano.

Začněte co nejdříve

Proto je vhodně dítě začít s puzzlemi seznamovat v tom nejranějším věku. A postupně mu nabízet puzzle vyšší náročnosti. Může se tak stát, že v dospělosti hravě složí i ty nejnáročnější, kterými jsou puzzle Travel around the World se 48 tisíci dílky. Troufnete si na ně? Pokud ano, seženete je na e-shopu puzzlemania.cz. Stejně jako puzzle dalších stupňů náročnosti, značek a motivů. I ty samozřejmě při skládání hrají velkou roli. Je to právě výsledný obrázek, který dítě obzvláště žene dál.

Zaměřeno na motivy

Motivů puzzle je na trhu nepřeberně. Na zmíněném e-shopu puzzlemania.cz jsou k sehnání puzzle s motivy aut, letadel, princezen i oblíbených pohádkových postaviček, jako jsou Bořek stavitel, Krteček, Medvídek Pú, Červená Karkulka nebo Prasátko Pepa. Složit si dítě ale může i puzzle s motivem z jeho oblíbeného pohádkového filmu.

3D puzzle

V nabídce je Lví Král, Madagascar, Šmoulové, Trollové. Velmi populární mezi dětmi ovšem jsou i puzzle Harry Potter, Hledá se Nemo a Doba ledová. V nabídce ale najdete i puzzle s motivy dalších seriálů, ať již se jedná o Games of Thrones, Start Trek a Star Wars. Mezi staršími dětmi se velké oblibě těší 3D puzzle. Z nich si nesloží obrázek, ale model, předmět, hračku či sochu.

Jaký materiál?

Při výběru puzzlí se však zaměřte i na jejich materiál a zpracování. Kvalitní puzzle se vyrábějí z pevného kartonu a díky jejich kvalitním výřezům do sebe perfektně zapadají. A výsledný obrázek samozřejmě drží u sebe. Ty nejkvalitnější puzzle pro dospělé (například puzzle Ravensburger) jsou tak precizně vytvarované, že při zapadnutí jednoho dílku do druhého uslyšíte jemné zaklapnutí.

Jakou značku?

Opravdu kvalitní puzzle najdete v portfoliu řady výrobců. Sháníte-li puzzle s obrázky autentických zvířátek, vybírejte z portfolia značky Educa. Krásné motivy ale najdete i v nabídce značek BlueBird a Art Puzzle zaměřující se primárně na umělecké motivy. Velmi neotřelými motivy vynikají puzzle výrobce Cloudberries. Sháníte-li puzzle pro nejmenší, zaměřte svou pozornost na značky Alltoys, Baby Great, Baby, HM Studio či Malý génius.

Jaká je cena puzzlí?

Cena puzzlí se samozřejmě odvíjí od kvality materiálu a počtu dílců. Nejjednodušší pěnové puzzle pro děti pořídíte za necelou stokorunu. Z opačného cenového spektra jmenujme již zmíněné puzzle se 48 tisíci dílky, které vás vyjdou na 12 tisíc korun. Za kvalitní puzzle se čtyřmi tisíci dílky zaplatíte necelých 600 korun. Skvělý dárek k Vánocům, nemyslíte?

Související příspěvky

Ski&Bike Špičák – v provozu stále všechny sjezdovky a vleky. V sobotu akce pro děti i ostatní lyžaře.

redakce

Doplňky stravy značky Canvit jsou elixírem mládí

redakce

Marie Terezie – Miluj a panuj

majda