18.8 C
Prague
5.8.2021
MaxiMagazín

S obytným vozem do Francie

Nádherné pláže Azurového pobřeží, chladné moře v Normandii, čarokrásné zámky okolo Paříže, horská atmosféra v Alpách, levandule v Provence nebo burgundské vinice. Francie má hodně co nabídnout. V obytném vozu ji můžete projet od severu až k jihu a prohlédnout si všechno zmíněné.

Na druhou stranu, ne každý si může dovolit tak dlouhou dovolenou, aby poznal celou Francii. Poměrně rozumná je například cesta od severu přes nádherný ostrovní zámek Mont Saint Michel, Paříž, zámky na Loiře až po Azurové pobřeží. Tato cesta se dá pohodlně absolvovat za cca dva týdny, pokud ale můžete, udělejte si volno raději na tři týdny, cestu si více užijete.

Kudy nejlépe do Francie? Samozřejmě přes Německo

Paříž je od Prahy vzdálená 1031 km, cesta vám zabere asi 10 h. Pojedete pravděpodobně přes Německo, jiná varianta snad ani neexistuje. Německé dálnice a silnice jsou v dobrém stavu, kolem nich je množství odpočívadel, čerpacích stanic i umýváren.

Do Paříže je ideální trasa: Rozvadov – dálnice A5 – směr Mannheim – směr Kaiserslautern a Saarbrücken – Mety, Remeš – Paříž

Kolik stojí poplatky?

Německem projedete zdarma, vozidla do váhy 7,5 tuny mýtné vůbec neplatí. Ve Francii fungují klasické mýtné brány, obvykle jde platit v hotovosti i platební kartou. Cena se určuje podle výšky, počtu náprav a hmotnosti vozidla. Pokud chcete vědět, kolik zaplatíte za obytný vůz, spočítejte si cenu za cestu na Autoroutes.fr.

Ve Francii je dráž než u nás

Dražší jsou samozřejmě i pohonné hmoty. Doporučuje se natankovat v Česku a dotankovat ještě v Německu, kde je oproti Francii taktéž levněji.

Dodržujte povinnou výbavu a rychlost

Ve Francii platí, že pokud je vozidlo těžší než 3.5 tuny, může jet rychlostí 80 km/h na jednoproudé vozovce, 90 km/h na dvouproudé vozovce (i dálnici).

Ve Francii musíte mít v autě alkohol tester, reflexní vestu pro každého na palubě (za nedodržení jsou vysoké pokuty), výstražný trojúhelník. Lékárnička je jen doporučená. Děti do 10 let nesmí sedět na předním sedadle, je-li zadní sedadlo volné.

Nezbývá než pustit se do plánování! Kempy ve Francii najdete například na CampingFrance.com.

OBYTNEVOZY.INFO

Související příspěvky

Drahanská vrchovina je rájem běžkařů

majda

Klasika, která pohladí? Takhle pořádně kouše!

redakce

Jak efektivně darovat zážitek pod stromeček? Poradí vám Stips!

majda