12.6 C
Prague
17.9.2021
MaxiMagazín

Ulevte vašim zádům!

Celodenní sezení před počítačem a tuhnutí trapézů. Hlava skloněná do mobilu a nepřiměřeně zatížená, čímž dostává zabrat krční páteř a s ní přichází i bolest hlavy. Či měkká proleželá matrace, která vám ráno stíží vstávání. To vše přispívá k přetížení a bolesti části páteře. Že se poznáváte? Pak je nejvyšší čas s tím začít něco dělat, než bude pozdě.

O co vlastně jde?

Naše tělo není anatomicky uzpůsobeno k dlouhému sezení či jednostrannému zatížení právě třeba od počítačové myši. Pokud dlouho sedíme a pracujeme v jedné pozici, tělo si začne ulevovat, aniž si toho všimneme. Povolí sval, poklesne rameno a máme-li třeba do toho monitor soustavně nalevo, kdy je hlava neustále otočená, je dílo zkázy dokonáno. Najednou si všimneme, že nevydržíme dlouho narovnaní, a naopak nám správné sezení působí bolest či nás dokonce začnou chytat křeče. Bederní oblast povolí, vyklene se břicho, lopatkové svaly ochabnou a my se zabalíme jakoby do sebe. Pokud se tyto změny týkají jen svalů, dá se s tím ještě něco dělat, v případě ale, že dlouhodobá upozornění těla přehlížíme a nedej bože pak i ty silnější signály, vznikají až srůsty na obratlích či tolik známý hrb.

Co s tím?

Vždy je lepší předcházet než léčit, to platí u zad dvojnásob! Základem je dobrý sed s oporou pro nohy, lopatky stažené k sobě, hlava narovnaná, monitor ve výši očí. Zainvestujte i do kvalitní kancelářské židle. Je to jen vaše zdraví! Stáhněte si aplikaci do mobilu a každou půl hodinu se protáhněte, či se jděte projít. Budete-li psát či číst na mobilu, dejte jej výš, ideálně také do výši očí, aby krční páteř nenesla takovou tíhu hlavy. Zkuste si ten rozdíl!  Doma pak ráno i večer věnujte dvě minutky strečinku.

Poctivě si hlídejte nové zvyky, ze začátku to bude opravdu potřeba. Zajděte si jednou za týden alespoň na jógu, dopřejte si masáž či výborné je vyvěšení třeba na starých dobrých žebřinách! Posilujte svaly podél páteře a celého těla na vibrační plošině, zpevněte střed těla na balanční podložce. Poseďte si na gymnastickém míči.

Dnešní přetechnizovaná doba možná mnoha věcem ulehčí, ale dává našemu tělu pořádně zabrat. Myslete na své zdraví!

Související příspěvky

Jak podpořit imunitu celé rodiny před návratem dětí do školy?

redakce

4 nejčastější mýty o zraku

redakce

Jak se účinně zbavit hemeroidů? Zvolte kvalitní léky na hemeroidy!

Veronika