8.8 C
Prague
19.4.2021
MaxiMagazín

Vše, co jste chtěli vědět o pořízení domu

Stavba vlastního domu je snem většiny z nás, víte však, jak přesně začít a co všechno vás čeká? Prvním krokem je přesvědčení, že si svůj sen splníte. Mezi další kroky patří koupě pozemku, zajištění financování a v neposlední řadě rozhodnutí, zda stavět svépomocí nebo se stavební firmou.

Ceny nemovitostí

Investice do bydlení je tou nejlepší, kterou můžete udělat. V případě potřeby můžete nemovitost prodat, pronajmout nebo dál finančně zhodnocovat a posléze ji prodat za mnohem vyšší cenu. Pokud se vám podaří sehnat lukrativní pozemek, případně využijete služeb realitní kanceláře, budete mít skvěle uložené peníze.

Pokud chcete stavět dům a nevíte, kolik takový dům stojí, prohlédněte si katalog domů a vyberte si dispozice. Pro menší rodinu s jedním dítětem postačí nízkopodlažní dům o 3 až 4 pokojích. Větší rodina ocení dvoupodlažní dům s 5 až 6 místnostmi. Od dispozic domu se odvíjí i jeho cena. Počítejte s tím, že musíte zaplatit základovou desku, hrubou stavbu, dokončovací práce a následné vybavení domu.

Stavba svépomocí

Od stanovení rozpočtu se také odvíjí rozhodnutí, zda stavět svépomocí nebo využít služby stavební firmy. Při stavbě svépomocí musíte sehnat materiál, budete platit DPH a navíc je potřeba sehnat kamarády, případně rodinu, která vám se stavbou pomůže. Počítejte s tím, že stavba svépomocí se protáhne na 2 až 5 let, a to v závislosti na vašich financích, ale také známostech.

Stavba s firmou

Se stavební firmou tuto dobu stavby snížíte až na polovinu. Plánujete-li nízkoenergetický zděný dům, bydlet můžete klidně i do jednoho roku. Je však potřeba zajistit projektovou dokumentaci, získat stavební povolení a mít stavební pozemek ideálně i zasíťovaný.

Jak dům financovat

Ještě před plánováním stavby byste se měli zajímat o financování stavby. Dosáhnete na hypotéku, použijete úvěr ze stavebního spoření nebo částečně použijete i vlastní naspořené peníze? V ideálním případě se obraťte na hypotéčního specialistu, který vám pomůže krok po kroku vyřídit veškeré potřebné.

Jak připravit místo na stavbu

Při stavbě svépomocí musíte připravit pozemek na stavbu. Prvním krokem bývá často srovnání pozemku, i na to můžete využít služeb stavební firmy. Následně se řeší zaměření geodetem, zasíťování a vyvedení elektrické i vodní přípojky.

Stavba domu se vším, co k ní náleží a co jí předchází, není snadná, ale s dostatkem informací a s pomocí profesionálů se vaše sny brzy stanou skutečností.

Související příspěvky

Naše kancelář prokoukla. Voskování Praha 3, čištění linolea, vinylové podlahy

Veronika

Účinné čištění jakékoli skvrny na koberci zajistí  strojní tep od „Čištění koberců Brno“

Veronika

ČR má obrovský potenciál snižovat národní emise CO2

redakce