19.6 C
Prague
18.5.2022
MaxiMagazín

Vybíráme rolety pro útulný domov aneb, jak efektivně chránit interiér před slunečním zářením a proč dát přednost textilii před plastem

Slunečné letní dny se nezadržitelně blíží, a tak je na čase opět otevřít otázku ochrany interiéru. Ostré světlo může mít negativní vliv na některé vystavené předměty, jako jsou například knihy v knihovně či obrazy na zdech. Zároveň s letními paprsky přichází i výrazné oteplování vnitřních prostorů, kvůli čemuž musíte každé léto zejména v panelových domech snášet extrémní horko. I to se však dá vhodně zvolenými clonami do oken alespoň částečně korigovat.

Skvělou a stylovou ochranou je látková roleta, která se v posledních letech vrací do módy. Proč dát přednost právě jí před jinými možnostmi zastínění, a jak vybrat tu správnou pro váš domov, vám prozradí následující řádky.

Charakteristika látkových rolet

Látkové rolety jsou charakteristické především svou schopností zcela zatemnit místnost. Na rozdíl od jiných materiálů a provedení v sobě nemají žádné škvíry nebo slabší místa, kudy by sluneční světlo mohlo projít. Ať už chcete docílit absolutní tmy v místnosti nebo jen lehkého přítmí, rolety jsou ideálním řešením. Snadnou manipulací, kterou hravě zvládne i malé dítě, můžete korigovat míru zastínění. V případě, že venku slunce zrovna nesvítí, není nic jednoduššího, než clonu úplně vyrolovat. Textilní roleta se perfektně hodí do všech pokojů v bytě. Slušet bude ložnici, obýváku nebo třeba dětskému pokojíku.

Hlavní důvody, proč chránit interiér před sluncem

Význam vnitřního zatemňování místností je často podceňován. Je však potřeba si uvědomit, že rolety i žaluzie hrají důležitou roli při ochraně vašeho majetku před poškozením. Zejména některé věci vystavené přímému slunci podléhají snadno povrchovým změnám, jako je vyblednutí.

  1. Knihy – nejčastěji trpí vyšisováním od sluníčka publikace umístěné v prosklené knihovně nebo na poličkách, kam trvale dopadají sluneční paprsky.
  2. Obrazy – velmi opatrní by měli být také milovníci umění, kteří mají na zdech zavěšené obrazy. Pokud na ně přes den slunce intenzivně svítí, postupem času mohou úplně změnit barvu.
  3. Fotografie – i rodinné fotky vystavené na místě přímého svitu mohou časem razantně vyblednout.

V neposlední řadě je nutno zmínit, že stínící systém v domácnosti má sloužit také pro váš komfort. Pokud v horkém letním dni nebudete zatemňovat a nedej bože necháte přes den otevřené okno, budete ve vašem bytě trpět. Jakmile ale okna zavřete a zatáhnete stínidla, snížíte teplotu vnitřních prostorů až o několik stupňů.

Proč jsou textilní rolety v kurzu

Zatímco v předchozích letech držely prvenství v oblibě stínících prvků žaluzie, v současnosti se trendem stávají opět rolety. Móda se neustále vrací zpět, a to nejen ve světě oděvů, ale také na poli interiérových doplňků. Důvod je prostý, lidé se ve svých domácnostech snaží omezit plast a textilní doplňky lépe korespondují také s některými populárními styly interiérového designu, jako je například boho nebo vintage. Vzpomínáte ještě na staré textilní rolety z vašeho dětství? Nebojte, takovéto retro provedení z těžké látky už na trhu nenajdete. Dnes jsou v kurzu lehké, udržitelné a prakticky bezúdržbové textilie.

Použitá látka hraje u zatemňovacích systémů důležitou roli, neboť právě ta má vliv na propustnost světla a tím pádem míru zastínění prostoru. Důležitým faktorem je ale samozřejmě také váš vkus, proto například společnost FOA nabízí možnost objednat si až 8 vzorků látek zdarma, abyste si mohli v klidu doma promyslet, která je ta nejlepší pro váš domov.

Rolety versus žaluzie

Jak bylo výše zmíněno, rolety v poslední době válcují dříve tolik populární žaluzie. Stále sice ještě najdeme mnoho domácností, kde tento plastový zatemňovací systém přetrvává, nicméně v moderních interiérech už se objevuje méně často. Neznamená to ale, že by žaluzie neplnily svou funkci dobře. Pořád se jedná o efektivní clonu, která vás i váš majetek ochrání před sluncem. Látkovým roletám však přeci jen hraje do karet několik podstatných výhod:

– Stylový design – moderní rolety vypadají stylově a hodí se prakticky kamkoliv.

– Schopnost navodit útulnou atmosféru – textilie dokáže místnost zútulnit daleko více než plast.

– Dlouhá životnost – na rozdíl od žaluzií, které se časem opotřebují a nemusí tak po nějaké době plnit účel na 100 %, rolety zvládnou místnost absolutně zatemnit i po mnoha letech. Stačí se o ně dobře starat.

– Snadná údržba – na látkové rolety se nechytá prach jako na žaluzie, takže ani péče o ně není nijak náročná.

Výběr vhodných barev pokoj rozzáří

Stejně jako výběr druhu látky je v případě textilních rolet potřeba správně zvolit také jejich barvu. Nejlepší bude řídit se moderními trendy v interiérovém designu, které říkají, že velké prvky v pokoji by měly mít neutrální zbarvení. Máte-li však celý pokoj vybaven nábytkem a doplňky v nevýrazných tónech, prostor krásně rozbijete sytě zbarvenou roletou. Mimo to je nutné také zohlednit odstín podlahové krytiny, či v jakých tónech máte vymalované zdi v místnosti. Vhodně zvolená barva rolet dokáže navodit harmonickou atmosféru a pokoj úplně rozzářit.

Látkové rolety FOA se vyrábí v různých barevných variantách. Na výběr jsou zemité tóny, jako je hnědá, khaki nebo šedá barva, jež udělá parádu v ložnici a obýváku. Do dětských pokojíků naopak vybírejte výraznější barevné odstíny nebo třeba rolety s veselými vzory.

Rolety a kombinace s jinými doplňky

V dobách našich babiček byl nejběžnější stínící prvek v domácnosti závěs. Ano, látkový závěs, který si hospodyňky často samy vlastnoručně ušily. Kromě nich bylo zvykem mít v oknech také krajkové záclony. Tyto dvě textilie se dobře doplňovaly a každá z nich měla svou vlastní funkci.

Látkové rolety do oken, které v obchodech můžete vidět dnes, jsou však něco zcela jiného. Samy o sobě jsou vkusné a stylové, takže v podstatě není nutné kombinovat je s ničím dalším. Co bychom vám však doporučili, je pořízení okenní sítě proti hmyzu, kterou v létě velmi oceníte. Je vysoce praktická, nijak nebrání v používání rolet a navíc není téměř vidět. Stejně jako textilní rolety, tak i sítě proti hmyzu zakoupíte například u společnosti FOA.

Jaké zvolit rozměry

Aby vnitřní látkové rolety seděly perfektně na vaše okna, je před jejich nákupem potřeba správně změřit rozměry. Prvním parametrem je výška. Tu změříte jako výšku celého rámu, to znamená rozměr od spodního okraje dolního rámu po vrchní okraj horního rámu. Pokud byste omylem naměřili více, nic se neděje, jelikož zbytek látky zůstane zarolován. V opačném případě by ale nedocházelo k úplnému zatemnění, neboť by clona nezakryla celé okno. Druhý parametr je šířka, jež se měří od jednoho okraje zasklené části okna po druhý okraj, a to včetně zasklívacích lišt.

V případě, že vaše okna jsou nestandardně velká nebo široká, je možné nechat si vytvořit látkové rolety na míru. Vždy myslete hlavně na to, abyste při objednávce uváděli přesné rozměry.

Montáž zvládnete sami

Samotná montáž rolet je jednoduchá a zvládne ji každý. Pokud si věříte, můžete je k oknu nainstalovat sami, a to čtyřmi různými způsoby:

  1. Připevnění k rámu okna – do horního okenního rámu vyvrtáte otvory, do nichž následně roletu usadíte. Tento typ montáže je možný u fixních oken.
  2. Připevnění ke zdi – kotvící systém se připevní na zeď nad oknem stejně jako například u instalace záclonové garnyže.
  3. Připevnění ke stropu – stejný postup jako u kotvení rolet do zdi nad okno, akorát se otvory vrtají přímo do stropu.
  4. Zavěšení nad okno – pro ty z vás, kteří nechtějí nic vrtat, je možné objednat roletu se závěsným systémem, který se pouze připevnění za horní rám okna.

Jak na údržbu látkových rolet

Možná si myslíte, že žaluzie jsou oproti textilním roletám bezúdržbové. To ale není tak úplně pravda, jelikož i o plastový materiál je potřeba se řádně starat, aby vydržel co nejdéle funkční. Stejně tak v případě látkových stínících systémů je nutná správná péče pro zajištění dlouhé životnosti. Jak na to?

– Hloubkové čištění – provádějte alespoň jednou ročně. Roletu včetně všech závěsných prvků demontujte a každou součást pečlivě umyjte.

– Povrchové čištění – provádí se ve svislé poloze přímo na okně. Na látkové rolety se neusazuje prach jako na žaluzie, protože jsou antistatické a prach se při jejich používání oklepává z povrchu. Čas od času je ale potřeba vzít vysavač a látku jím párkrát přejet (pozor, vysavač mějte vždy na nižší výkon!). Stejně tak můžete clonu snadno vyčistit suchým hadříkem nebo prachovkou.

Při čištění se vyhněte agresivním čisticím prostředkům, které mohou textilii degradovat. Pokud chcete použít vlhčený hadřík, ujistěte se, že clona před jejím zarolováním pořádně vyschla. V opačném případě by ve srolovaném stavu mohlo docházet ke vzniku plísní. V žádném případě roletu neperte v pračce. Pokud to situace vyžaduje, zaneste ji do profesionální čistírny. Stejně tak zapomeňte i na žehlení. Jelikož se stínidlo nachází neustále ve svislé poloze, není žehlička vůbec potřeba.

Související příspěvky

Právě nyní je čas na to začít přemýšlet o úsporách na vytápění v zimě!

redakce

Víte, proč děti tolik milují sedací vaky?

majda

Satjam Niagara! Čím je unikátní tento okapový systém?

redakce