Za vínem po Francii

 

Francie je známá po celém světě svým vytříbeným vkusem, co se týče gastronomie a konzumace alkoholu. Zejména francouzské víno je považováno za jedno z nejlepších na světě. Tomu odpovídá i vinařský průmysl.

 

Historie vinařství

Samotná historie vinařství na území Francie je bohatá. Vše začalo kolem šestého století před naším letopočtem, kdy vinnou révu přinesli Římané. První velkou oblastí bohatou na úrodu vinné révy byl jih dnešní Francie – Marseille. Později se pěstování rozšiřuje do oblastí Bourgogne, Bordeaux a do údolí Loiry a Champagne. Úplné výsluní francouzského vinařství nastává okolo 12. století, kdy se o zachování tradice výroby vína významně zasadily mnišské řády. Víno totiž sloužilo nejenom k církevním obřadům, ale zejména jako velmi výnosný obchod. Kolem 16. století je export vína na svém vrcholu a zdokonaluje se nejenom systém vývozu, ale také kvalita a odrůdy vín.

Velkou ránu zažije francouzské vinařství s velkou francouzskou revolucí, kdy dochází ke zkonfiskování vín i vinic ve velkém množství. Tím však pohromy nekončí – prakticky všechny vinice postupně likviduje révokaz. Vinařství se však záhy vzpamatovává a koncem druhé světové války se dostává opět na výsluní.

 

Champagne

Asi nejlepším způsobem, jak si vychutnat pravou chuť francouzského vína, je absolvovat prohlídku vinice či vinobraní přímo ve Francii. Prakticky v každém regionu můžete ochutnat některou ze slavných odrůd či značek vína. Severovýchodní Francie dala zrod vínu Champagne, které zde dozrává na 30 tisících hektarů osázené půdy. Středem celého vinařského průmyslu je město Epernay, kde naleznete i jeden z největších vinných sklípků ve Francii. A jaká vína se zde pěstují? Nejčastěji se setkáte s odrůdami Chardonnay či Pinot Noir, které také bývají základním stavebním kamenem pro výrobu šumivého vína Champagne.

Bordeaux

Světově proslulá oblast na jihozápadě Francie, která díky své jedinečné půdě propůjčuje vínům nezapomenutelnou paletu chutí a aromat, ve svém srdci skrývá ohromující počet zámků a vinařských domů s vinicemi. Jedná se o největší vinařskou oblast, která pokrývá 120 tisíc hektarů půdy. Co zde můžete ochutnat? Zdejší červená vína mají ovocný nádech a jsou jemná. Nejčastěji zde naleznete Cabernet Sauvignon, Merlot či Sémillon.

Vynikající víno si však můžete dopřát i v jiných regionech, záleží jen na vás a vašich chutích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download