12.8 C
Prague
19.5.2024
MaxiMagazín

Zápach z úst – zbavte se jej přírodní cestou!

Nepříjemný zápach z úst patří mezi citlivá témata, o kterých společnost příliš nemluví. I přes to je to závažný problém, který se dotýká člověka, který zápachem z úst trpí, ale zejména má přímý vliv na jeho okolí. Je však rozdíl mezi tím, když si někdo před odchodem z domu dá česnekovou pomazánku, a mezi tím, když někdo špatným dechem trpí dlouhodobě. Je důležité proto odhalit příčinu a zbavit se ho jednou provždy. Řešení je většinou velmi jednoduché.

 

Lékařský problém nebo špatná hygiena?

Je důležité rozlišit, zda se jedná pouze o přechodný stav či zda máte problémy se zkaženým dechem dlouhodobě. Zatímco u přechodného stavu může za špatný dech určitá potravina, nápoj či prostě jen nedostatečná hygiena dutiny ústní, dlouhodobý zápach z úst je z lékařského hlediska velmi komplikovaná záležitost s množstvím potenciálních příčin. Dokonce se může jednat o diagnostikovanou poruchu halitózu, která trápí až čtvrtinu dospělé populace! V dalších případech může být zápach z úst průvodní obtíží některých vážných onemocnění, jako je cukrovka, žaludeční vředy, záněty v trávicím ústrojí, ledvinová onemocnění, jaterní potíže či dokonce rakovina. V takovémto případě je na místě návštěva lékaře a stanovení diagnózy. Jestliže vás však trápí pouze krátkodobý či občasný zápach z úst, dá se proti němu velmi účinně bojovat! Jak?

 

Čistěte si zuby a jazyk

Nesprávná či nedostatečná péče o chrup a dutinu ústní je hlavním a nejčastějším důvodem zápachu z úst. Ústa totiž obsahují více než 700 druhů různých bakterií a to zdaleka není konečné číslo. Zatímco některé jsou neškodné či prospěšné, ostatní způsobují zápach, zánětlivá onemocnění či zubní kazy. To, co sníte, totiž není potravou jen pro vás, ale také pro bakterie, které v ústech žijí. Je proto více než důležité se o dutinu ústní náležitě starat. Čistěte si zuby nejméně třikrát denně, ideálně však po každém jídle. Používejte vhodný zubní kartáček, který účinně odstraní zubní plak, avšak nepoškrábe dásně. Součástí péče by měly být i bylinné zubní pasty. Mnoho bylinek má totiž protizánětlivý a antibakteriální účinek, ale zároveň (oproti chemickým složkám) jsou šetrné. Nezapomínejte také na mezizubní prostory, kterých nejlépe dosáhnete nití či speciálním kartáčkem.

Velmi důležité je pamatovat na jazyk! Povrch jazyka je totiž doslova poset různými zbytky jídla, bakteriemi, jejich odumřelými buňkami a výměšky.

 

Kloktejte bylinky

Čištění zubů by mělo být zakončeno vykloktáním si ústní vodou. Opět raději sáhněte po přírodní alternativě. Bylinné ústní vody můžete zakoupit v lékárnách nebo si je podomácku vyrobit. To samé platí o bylinných gelech a roztocích na dásně, které vás zbaví zapáchajícího plaku v těžko přístupných místech. Velmi vhodné jsou i tinktury z bylin jako je šalvěj, máta či levandule. Proti špatnému dechu je také velmi účinná skořice, petržel, nasekaná bazalka či kopr. Ideální je bylinkami ústa vyplachovat po každém jídle.

 

Uvidíte, že příroda je tou nejlepší léčitelkou, a pokud budete svědomitě dodržovat ústní hygienu, zbavíte se zápachu z úst jednou provždy!

Související příspěvky

Podzim ženám na kráse neubírá

redakce

Víkend poblíž Karlštejna aneb klidné prostředí pro dovolenou

redakce

Nový rok svádí k inovacím i v oblasti podnikání, kam bude směřovat to vaše?

majda

1 komentář