Absinth – Nápoj tajemný, v historii dle mnohých i nebezpečný

 

Absinth, poeticky přezdívaný též „zelená víla“, je opředen řadou legend. Pojďme se podívat na mýty kolem slavného alkoholu a na to, co z populárních tvrzení je vlastně pravda.

 

Co je absinth

Jestliže máme na mysli zelený absinth, jde o ten francouzský, zvaný též pravý. Jedná se o vysoce kvalitní destilát. Ten může být i čirý. Východoevropský absinth oproti tomu bývá namodralý. Charakteristické pro absinth je to, že je mimořádně silný. Traduje se o něm, že má halucinogenní účinky. Snad proto v něm tvůrčí inspiraci hledali i slavní umělci, zejména z generace takzvaných prokletých básníků.

 

Tajemné účinky absinthu

Výše citované účinky absinthu bývají přisuzovány obsahu thujonu. Mystiky však moderní věda zklame, neboť spolehlivě tento efekt dodnes nepotvrdila. Vysoký podíl alkoholu pohybující se v rozmezí 50 až 80 % slibuje ovšem zajímavý zážitek i tak a nestřídmá konzumace by mohla rozhodně vést k ohrožení zdraví.

 

Jak se absinth vyrábí

Dochované zmínky o první výrobě absinthu máme již z 18. století, pravděpodobně se ale vyráběl už mnohem dříve. Tehdy se ještě podával jako léčivý elixír. Mezi návštěvníky barů se absinth rozšířil až ve 40. letech 19. století a udržel se dodnes.

 

Současná výroba absinthu

V současnosti producenti absinthu používají velmi jemný líh, převážně obilný. Základními surovinami, které absinthu dodávají typickou chuť, jsou pelyněk pravý, fenykl obecný a anýz. Receptura však může být poměrně rozmanitá a obsahovat i yzop lékařský a další. Macerováním a následnou destilací těchto bylin dochází k vytvoření čirého alkoholu. Zelené barvy se pak dosahuje za pomoci uvolnění chlorofylu z bylinek.

Postupujícím časem se barva mění ze zelené na hnědou tím, jak hnědne obsažený chlorofyl. V tomto případě se jedná o žádoucí jev a platí, že čím starší absinth je, tím je pokládán za kvalitnější a lépe chutnající. Český absinth se naproti tomu pouze maceruje, ale už nedestiluje. Alkohol prochází pouze filtrací, výsledný nápoj je proto velmi hořký.

Kvalitní absinth a další prémiové destiláty pořídíte na e-shopu společnosti Premier Wines & Spirits.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download