8.8 C
Prague
19.4.2021
MaxiMagazín

Bolí vás záda? Možná špatně spíte

Občasné píchnutí nebo dloubnutí v zádech většinou neřešíme, přesto by pro nás mělo být varováním. Bolavá záda trápí většinu populace a pokud s tím nic neděláte, může se bolest stát chronickou. Na vině je často také špatná matrace.

 

Bolavá rána

Na občasnou bolest si vezmeme prášek a dál fungujeme, jako by se nic nedělo. Své tělo už většinou známe a víme, kdy se bolest ozve a umíme ji i předvídat. Po náročném dni v práci, fyzické aktivitě nebo třeba celém dnu na zahrádce máme jasno, že nám o sobě dají druhý den záda vědět. Když se ale bolest objevuje téměř každé ráno, měli bychom zpozornět. Až 90 % případů akutních neurologických příhod krční a bederní páteře je způsobeno špatnou polohou zad během spánku. Jestliže tak kromě bolavých zad máte ráno pocit že jste snad ani nespali, jste unavení víc než večer a o dobré náladě nechcete ani slyšet, je čas zauvažovat nad výměnou matrace. Dostatek prostoru pro jednoho zajistí velké matrace 100 x 200 cm, vyspíte se ale i na užší matraci. Důležité je, aby poskytovala dostatek opory vašemu tělu během spánku a pohodlně se vám na ní leželo.

 

Pozor na tvrdost

Matrací je mnoho typů a každý typ má své výhody i nevýhody, vybírat tak musíte s ohledem na své potřeby. Pružinové taštičkové matrace reagují na každý váš pohyb, pěnové matrace se dokonale přizpůsobí a skvěle odvádí pot i teplo a pokud jste alergik, uvítáte matrace z přírodních materiálů. Při výběru je důležitá také tvrdost matrace s ohledem na to, pro koho je určena. Starší lidé mívají už i bolesti kloubů a příliš tvrdá matrace by jejich problémy jen zhoršila. U matrací vhodných pro seniory  je tak potrebná střední tvrdost, která poskytne bolavým kloubům i zádům oporu během spánku a zároveň pohodlí. Také malé děti by se na tvrdé matraci nemusely cítit dobře.

Správně vybraná kvalitní matrace dokáže ukončit věčné noční převalování a buzení a naopak vám dopřát zdravý a ničím nerušený spánek a rána bez bolesti.

Související příspěvky

Má příroda účinnou molekulu na každou zdravotní obtíž?

redakce

Pomocníci v boji s nástrahami zimních dní

majda

Prvotřídní zubní péče

redakce