17.8 C
Prague
16.6.2021
MaxiMagazín

Dlažba jako efektní a praktický prvek v okolí vašeho domu: Jaké jsou možnosti?

Pakliže je součástí vašeho rodinného domu také venkovní prostor, lze jej utvořit mnoha způsoby. Kromě trávníku a prostoru pro pěstování rostlin se sem hodí rovněž i některé druhy dlažby. Jaké jsou v tomto směru možnosti?

 

Proč využít dlažbu v exteriéru?

V momentě, kdy určitou část venkovního prostoru u domu zpevníte pomocí dlažby, získáte užitečný prostor, který může sloužit jako příjezdová cesta ke garáži a vstupní část do domu, ale také například vytvoříte cestičky mezi trávníkem, případně větší plošná dlažba funguje jako místo pro vytvoření příjemného posezení, které využijete během pěkných jarních a letních dní.

 

Zámková dlažba

V současnosti patří k nejoblíbenějším variantám zejména zámková dlažba. Je populární hlavně z toho důvodu, že jde o praktický druh dlažby, který se dá pořídit v mnoha barevných odstínech, tvarech a velikostech.

Důležité je, aby zámková dlažba byla precizně provedená a nedocházelo už během pár let k jejímu drolení. Také si dejte pozor na vhodné barevné provedení, neměla by příliš kontrastovat k fasádě domu. Zámková dlažba bývá rozdělená do tří základních skupin, pořídit si můžete jemnou, polohrubou či hrubou dlažbu, jež se hodí třeba na příjezdovou cestu.

 

Natural dlažba

Pro oddělení trávníku a průchozích cest se velmi dobře hodí natural dlažba. Ideální je jako materiál zejména kámen. Takovouto dlažbu je navíc praktické doplnit o obrubník. Na pozemku pak vznikne jasně vymezený prostor, kde se můžete snadno pohybovat, aniž byste přímo vstupovali na trávník či místa, kde pěstujete rostliny a bylinky.

Před pokládkou venkovní dlažby je vždy zapotřebí nejprve důkladně zarovnat povrch a nasypat na původní zeminu štěrk. Teprve poté dojde k samotnému umístění dlažby, ať už zámkové, natural či jiné varianty.

Související příspěvky

Zateplení půdy s MAGMARELAX je rychlé a bez jakéhokoliv nepořádku

majda

Víte, kudy z domu uniká nejvíce tepla?

majda

Je váš rodinný dům připraven na příchod teplého počasí?

redakce