18.8 C
Prague
5.8.2021
MaxiMagazín

Dokonalá terasa? Stačí nepodcenit tři klíčové faktory!

Čím dál více lidí touží po vlastní prostorné terase. Ta totiž představuje takovou klidnou oázu, kterou s nadšením vítáme hlavně v současných složitých dnech. Můžeme se tady zhluboka nadechnout čerstvého vzduchu a aspoň na chvíli zapomenout na všechny starosti. Jak ale vybrat tu správnou?

 

Praktičnost především

Ze všeho nejdříve si musíte ujasnit, co vlastně od terasy očekáváte. Chcete si tady užívat klid a samotu při čtení knihy, trávit zde chvíle s vaší rodinou nebo tu hodláte pořádat různé akce i s partou vašich přátel? Aby se sem všechno osazenstvo vešlo a zároveň měl každý dostatek prostoru, na její velikosti nešetřete. Opomenout byste rozhodně neměli ani její umístění. Vyvarujte se bezprostřední blízkosti stromů, tam se totiž častěji hromadí vlhkost, a vybírejte vždy slunnou stranu. Budete tak moci terasu využívat dlouhé měsíce od jara až do podzimu.

 

Patřičné pohodlí

Na pohodlí se podílí celá řada faktorů, avšak květiny, dekorace ani luxusní design k těm nejdůležitějším rozhodně nepatří. Prim hraje podlaha terasy. Nejčastěji se používají materiály jako dlažba, kámen nebo dřevo, v posledních letech zažívá svůj velký boom WPC. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli, pamatujte, že musí obstát v náročných podmínkách. Na podlahu jsou tady totiž kladeny velké nároky. Musí odolat různým vlivům počasí, slunci i mrazu. Nesmí jí vadit voda, měla by být protiskluzová a zároveň příjemná i pro bosé nohy, aby nebylo o strach na ni stoupnout, ani v těch největších vedrech. Rovněž údržba by měla být co možná nejjednodušší, chcete tady přece hlavně relaxovat a nikoli trávit čas neustálým leštěním a čištěním terasových prken.

 

Ozdoba exteriéru

Vedle praktické stránky nelze zanedbat ani tu estetickou. Terasa by se měla stát ozdobou exteriéru a citlivě propojovat váš dům s přírodou. Slaďte ji s vaším příbytkem materiály i barvou. Oživit ji můžete rostlinami v květináčích, zahradním nábytkem, vítaným prvkem se stane také vodní plocha nebo alespoň malá fontána. Nezapomeňte na vhodné osvětlení, to kdyby se vaše „sedánky“ protáhly do pozdních večerních či nočních hodin. Vedle klasických stojících svítidel můžete využít i moderní solární osvětlení či romantické lucerny, lampiony nebo světelné řetězy. Zkrátka, vytvořte si z ní ideální místo pro načerpání energie za každých okolností!

Související příspěvky

Trápí vas vlhké zdi? Jak se s nimi vypořádat?

redakce

Odstranění plísní v Praze

Veronika

Masivní minimalismus; aneb krása v jednoduchosti

redakce