14.5 C
Prague
11.8.2022
MaxiMagazín

Downhill, sport jen pro odvážné bikery

Adrenalinový zážitek pro jezdce, atraktivní podívaná pro diváky. Downhill neboli sjezdová cyklistika je stále populárnější.

Neuvěřitelná podívaná

Tato cyklistická disciplína se řadí mezi extrémní sporty a není divu, podstatou je projet co nejrychleji určenou trasu. Ta ale nevede po rovné klidné silnici, naopak. Je dlouhá od jednoho a půl po pět kilometrů a jsou na ní přírodní překážky, někdy doplněné o uměle vytvoření. Trať je umístěna ve svahu s minimem rovinek nebo stoupání. Původně se  jezdil jako doplňková disciplína cross country, ale postupně byly tratě downhill náročnější a více technicky zaměřené a jezdci se začali specializovat na sjezd takovýchto tratí, čímž došlo k oddělení downhillu jako samostatné disciplíny. Je lákavá kombinací rychlosti a dokonalého ovládání kola, které je nutné v technických pasážích s mnoha překážkami, jako jsou kořeny, kameny a skoky. Divácky je tato disciplína velmi atraktivní, z pohledu laika vypadá mnoho úseků téměř nereálných ke sjetí.

Výbava pomůže s bezpečností

Ke sjezdu je potřebné speciální celoodpružené kolo přizpůsobené především sjezdu z kopce dolů. Do obliby cyklo nadšenců se dostávají také enduro kola, která jsou přizpůsobená i pro jízdu do kopce a jsou tak více univerzální. Downhill tratě na nich lze také sjet, ale čas je samozřejmě trochu někde jinde. Kromě vhodného kola je nutné myslet především na bezpečnost, mít kvalitní chrániče kolen, dobře padnoucí přilbu, rukavice a pochopitelně i rozum. Začátky jsou těžké pro každého, a v těchto extrémních disciplínách to platí dvojnásob. Rozvaha, klid a bezpečnost jsou na prvním místě a vyplatí se vše se učit pomalu a s jistotou. Pak si můžete jízdu užít se vším, co k tomu patří a s důvěrou v sebe sama a své schopnosti.

V každém sportu hledáme zábavu chuť překonat sama sebe i posouvat své hranice. U extrémních sportů to navíc vyžaduje i velké sebeovládání a odvahu.

Související příspěvky

Dárky pro tchýni a tchána

majda

Fensterreinigung, Fensterputz, Schaufensterreinigung in Wien

redakce

Kdy má zaměstnanec nárok na pracovní obuv? Musí si ji kupovat sám?

Veronika