Hmyzí hostina, která vás dostane

 

O hmyzu se mluví často jako o stravě budoucnosti. Ať se vám to líbí nebo ne, hmyz byl v roce 2018 uznán jako oficiální potravina a považuje se za hospodářské zvíře. Vzhledem k tomu je tedy na čase začít trénovat. Pojďte se s námi podívat na nejoblíbenější hmyzí pochoutky.

Na výběr máte opravdu velké množství druhů, těch jedlých je na světě více než 1400. Z hmyzu se dají připravovat nejrůznější druhy pokrmů, od předkrmů až po dezerty. Záleží jen na tom, jak moc odvážní budete vy a vaši hosté. Pro začátečníky jsou nejvhodnější červy a kobylky. Pro ty otrlejší tu pak jsou i štíři nebo pavouci.

 

Červy na začátek

Pokud nepatříte mezi dobrodruhy, nemusíte se hned pouštět do chroustání celých červíků. Můžete je nejdříve usmažit a poté umlít na mouku a přidat je do proteinových tyčinek nebo sušenek. Až se trochu osmělíte, můžete se pustit do dalších experimentů v podobě smažených červíků v rizotu nebo jimi nahraďte chipsy k televizi. Červi totiž opravdu chutnají jako smažené brambory, nicméně jsou i výjimky, například mouční červi chutnají jako celozrnný chléb.

 

Kobylky

Kobylky si dopřávají gurmáni všude po světě, jen v konzervativní Evropa se k nim zatím neprojedla. Cestovatelé je však znají z Asie i Latinské Ameriky. Kobylky jsou výživově velmi výhodné, jsou sice malé, ale velmi syté. Polovinu váhy totiž tvoří bílkoviny, které jsou důležité pro tvorbu svalů. Cvrčci a sarančata mají údajně velmi jemnou chuť a hodí se jako jednohubka nebo jako přísada do tortilly.

 

Na lov raději zapomeňte

Hmyz je příbuzný s humry a krevetami a stejně jako oni, je i velmi chutný. Hmyz je navzdory rozšířené představě čistý a nepřenáší nemoci. V exoskeletu totiž vyrábí antibiotické látky, které nedovolují nebezpečných mikroorganismů.

Zapomeňte však na to, že byste si vyšli na louku pochytat pár kobylek nebo ve spíži vybrali červy z mouky. Hmyz z přírody totiž může trpět plísněmi nebo na sobě mít parazity. Navíc se pole a louky v České republice stříkají pesticidy, které mohou být pro člověka jedovaté. Pozor si také musí dávat lidé s alergií na mořské plody. Exoskelety totiž obsahují, obdobně jako mořské plody, chitin.

Pokud budete chtít uspořádat hmyzí hostinu, musíte se spojit s chovateli hmyzu, kteří vám doručí nezávadné kousky. Profesionálové vám navíc poradí i s přípravou, když budete chtít, připraví pro vás rovnou celé degustační menu a vy si budete moci se svými přáteli či kolegy užít netradiční hostinu. Toto odvětví cateringu se sice teprve rozrůstá, ale jistě najdete ve svém okolí firmu, která si bude s takovým požadavkem vědět rady.

Přesto, že hmyz nepatří mezi nejrozšířenější potraviny, které se u nás pojídají, neměli bychom je zcela zatracovat. Už jen z výživového hlediska nám toho může hodně nabídnout. Výhodný je do budoucna i z ekologického hlediska, jeho chov je na zdroje mnohem méně náročný než chov dobytka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download