17.8 C
Prague
16.6.2021
MaxiMagazín

Investice do nemovitosti – jak na to a na co si dát pozor

Nákup akcií, investice do zlata nebo investice do nemovitosti. To jsou základní možnosti, jak zhodnotit své peníze a zachovat hodnotu svého majetku i pro další léta. Oproti měně, u nemovitostí nedochází k inflaci a jen ve velmi málo případech výrazně klesne jejich hodnota. Máte tedy poměrně dobrou jistotu, že peníze neztratí nic na své hodnotě a dokonce můžete i vydělat. Ale není to zase tak jednoduché a je několik věcí, na které si musíme dávat pozor. Které to jsou?

 

Nakupujte chytře

Při nákupu nemovitosti s investičním potenciálem sledujte lokalitu, ve které se nemovitost nachází a jak se vyvíjí ceny podobných okolních domů nebo bytů. Podle toho poznáte, jak se zhruba může v budoucnu vyvíjet cena vaší nové nemovitosti. Prodej bytů se vyvíjí a při delším pozorování si můžete všimnout, že v určitém ročním období je nabídek více a ceny jsou o něco nižší.

 

Hodnotu určuje občanská vybavenost okolí, ale i historie nemovitosti

Prohlédněte si blízké okolí své vyhlídnuté reality. Je zde dobrá občanská vybavenost? Je blízko obchod, lékárna, doktor nebo škola? To všechno hraje roli při určení ceny a také při udržování hodnoty nemovitosti. Pokud můžete, zeptejte se klidně i na historii domu, jestli se za jeho prodejem neskrývá nějaké temné tajemství.

 

Cena, hypotéka nebo smlouva

Vyhlédněte si takový dům nebo byt, který je v odpovídající cenové hladině a snažte se najít výhodnou nabídku. Velmi dobrou investicí mohou být dražby zabavených nemovitostí pořádané bankami. Pokud si pro investici berete hypotéku a počítáte s tím, že až budete v důchodu, nemovitost prodáte a tím se bezpečně zaopatříte, propočítejte si pečlivě výši a dobu splácení a uvažujte i o možných problémech, které mohou nastat. Sledujte kupní smlouvu a snažte se co nejméně utratit na provizích pro realitní kancelář, protože i díky tomu bude vaše investice výnosnější.

 

Plánujete rekonstrukci?

Někdy se podaří zakoupit nemovitost, která není v úplně dokonalém stavu, ale jednoduchou rekonstrukcí je možné její cenu poměrně výrazně zvýšit. Je důležité pečlivě si spočítat, kolik jste ochotni do rekonstrukce investovat, vzít v úvahu i případné komplikace a přemýšlet, jestli se to při prodeji nebo při pronajímání skutečně vyplatí.

Související příspěvky

Odstraňování graffiti z fasády našeho panelového domu v Praze 10

Veronika

Jak lepit průhledné materiály?

majda

3 vychytávky, které vám usnadní každodenní úklid v kuchyni

majda