K čemu pomohl nový zákon v oblasti půjček a jaké výhody z toho plynou?

 

Před téměř dvěma lety vstoupil v platnost zákon č. 257/2016 Sb. O spotřebitelském úvěru, který zpřísnil a ujasnil pravidla u poskytování úvěrů a zvýšil ochranu těch, co si peníze půjčují a mnohé se tak díky němu změnilo. Co to bylo a jaké výhody to přineslo běžným lidem?

Nový zákon zavedl mnoho změn, které půjčování peněz na vysoké úroky velmi omezily a nezapomnělo se v nich ani na ochranu spotřebitele. Mezi nejzásadnější změnu patří nutnost podat řadu informací před podpisem smlouvy o úvěru. Všechny potřebné informace tak máte k dispozici ještě před podpisem. Toto bylo i před platností zákona běžnou součástí spolehlivých poskytovatelů půjček, kteří měli vše transparentní a neměli tak důvod cokoli před zákazníky tajit.

V nebankovním sektoru pak došlo ke změně pravidel, kdo a jak se může stát poskytovatelem či zprostředkovatelem půjček. Ještě před pár lety se poskytovatelem půjčky mohl stát téměř každý, stačil mu živnostenský list. Stačilo mít dostatek peněz a zbytek už byl jen na vás. Jak bude vypadat smlouva, jaké budu úroky, kolik bude celková vrácená částka, poplatky i vše ostatní si mohl každý nastavit téměř bez kontroly. Dle nového zákona musí mít každý poskytovatel či zprostředkovatel licenci ČNB, která je zárukou trvalého dozoru centrální banky nad danou společností a která také vede veřejný registr těchto společností. Nebankovní poskytovatel půjček také musí disponovat vstupním kapitálem v minimální výši 20 milionů Kč.

Zákonem se také zakázalo vybírat jakékoli splátky předem ještě před podpisem smlouvy a byli tak eliminováni další nepoctiví poskytovatelé půjček nebo živnostníci, kteří spoléhali na lidskou naivitu. Také u úvěrů na bydlení došlo k mnoha změnám a zlepšení podmínek pro spotřebitele. Zákon, který je tak téměř dva roky v platnosti, pomohl ochránit lidi od možných problémů z uzavření neférových smluv s mnohdy likvidačními podmínkami a v nebankovním sektoru zavedl pravidla, díky kterým mají solidní poskytovatelé půjček možnost věnovat se péči o své zákazníky místo boje s nekalou konkurencí, lichváři a podvodníky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download