-0.6 C
Prague
2.12.2020

Káva v roce 2020 – jakým směrem se ubírá?

Neustále se měnící trendy zasahují prakticky do všech oblastí našeho života. Dokonce i do konzumace kávy. Pokud patříte mezi milovníky tohoto lahodného kofeinového nápoje, pak byste měli mít přinejmenším ponětí o tom, co je letos v kurzu.

 

Bio káva

Čím dál častěji se mluví o trvale udržitelném rozvoji a ekologii. Tento trend se pochopitelně nevyhýbá ani trhu s kávou, promítá se hlavně do jejího pěstování. Často se tak můžete setkat s BIO certifikáty, které zaručují, že se surovina pěstuje šetrným způsobem, tedy bez použití umělých chemických látek v podobě pesticidů a herbicidů. Výsledkem je nejen menší dopad na životní prostředí, ale i „čistější“ zrnková káva velmi bohatá na zdravé antioxidanty. Vyhledávaným se stává také označení Fair Trade, které podporuje pěstitele v rozvojových zemích a pomáhá jim k ekonomické soběstačnosti.

 

Moderní nápoje

Na espressu, cappuccinu nebo macchiatu si milovníci kávy pochutnávají nejčastěji a nejraději. Poslední dva jmenované jsou nepříliš silné nápoje, které se skvěle hodí k dopolednímu či odpolednímu posezení. Snad proto, že i když se na ně v zápalu povídání zapomene, chutnají i studené. S ohledem na nové trendy, které pronikají i do našeho jídelníčku, bývají vyšperkované nikoli jen klasickým kravským mlékem, ale i jeho rostlinnými alternativami – mandlovým, ovesným, lískooříškovým či kokosovým mlékem. A protože ty dávají kávě úplně nový chuťový rozměr, oblíbili si je nejen vyznavači veganství, ale i mnozí gurmáni.

 

Alternativní způsoby přípravy

Dokonalý nápoj jako z kavárny si dnes může vytvořit prakticky každý, a to pěkně v pohodlí svého domova. A nemusíte kvůli tomu sáhnout jen po klasickém kávovaru, existuje i řada dalších alternativ. Nápoj, co nejvíce podobný espressu, vykouzlíte s populárním moka kávovarem, který pořídíte za pár stovek. V podobné cenové relaci seženete i džezvu, která patří k nejstarším metodám přípravy kávy. Naopak poměrně novým přístrojem je aeropress, který klame vzhledem. I když totiž vypadá jako z chemické laboratoře, ovládá se překvapivě snadno.  Za vyzkoušení stojí i dripper, chemex či vacuum pot. Tak už máte vybraného svého favorita, se kterým si vytvoříte lahodný kofeinový mok?

Související příspěvky

Odstranění graffiti a antigraffitová ochrana Praha

majda

Když zvládnete time management, zvládnete cokoli

majda

Pro prodej i nákup firmy se vyplatí si najmout specializovanou společnost

redakce