22.7 C
Prague
16.6.2021
MaxiMagazín

Klasika nebo barevné inovace? Které zlato se líbí vám?

V dobách minulých neměli lidé moc na výběr. Kdo chtěl zlato, musel se spokojit s klasikou. Zlato bylo k dostání jen ve své klasické žluté formě. S postupem technologických vymožeností i změnou vkusu mění zlato barvu, a to formou variabilních slitin. Bílé zlato obsahuje stopy niklu, stříbra a paladia. Růžové zlato je slitinou žlutého zlata a mědi. Záleží jen na vkusu kupujícího, kterému druhu dá přednost.

100% zlato ve špercích nenajdete

I šperky podléhají nejnovějším trendům, podobně jako módní kousky ve vaší skříni. Zlaté náušnice dnes už nemusí mít jen nažloutlou barvu, ale mohou se zbarvit i do bíla nebo růžova. Drahé kovy v ryzím stavu jsou velmi měkké, proto jsou téměř všechny šperky vyráběny ze slitin. Ze 100% zlata se šperky nevyrábějí z ekonomických, technických a estetických důvodů. Ztavené drahé kovy a jednotlivé příměsi tak zlepšují tvrdost šperku a zároveň určují barvu daného šperku. Naprosto přesný vzorec slitiny neexistuje. U každého výrobce se poměr maličko liší a s ním i odstín barvy.

Bílé zlato je trendy

Bílé zlato je stále více oblíbené. Je pevnější, než zlato žluté a podle módních návrhářů je velmi trendy. Neuděláte s ním chybu v žádné situaci. Hodí se do společnosti, i na běžné nošení.  Náušnice z bílého zlata se rychle staly populární nejen pro svou krásu, ale i pro svou odolnost. Vysoký kovový lesk bílého zlata nejlépe vynikne s drahými kameny, jako je akvamarín, ametyst nebo temně modrý safír. Šperky z bílého zlata, díky svému bílému provedení, působí jemně, elegantně a zároveň luxusně a čistě.

Nádech exotiky

Náušnice z červeného zlata byly dříve považovány za „arabské“. V Evropě nejsou až tak rozšířené, daleko více žádané jsou náušnice v kombinaci například žlutého nebo bílého zlata a červeného. Jedná se o ručně montované náušnice bez drahých kamenů, které jsou často zdobeny ruční rytinou. Je pravdou, že v oblibě jsou zejména u žen staršího věku. Jsou to však náušnice vysoké kvality a jejich zhotovení je precizní ruční práce, která dnes již nebývá k vidění.

Související příspěvky

Podle čeho vybírat zlaté šperky?

redakce

Šaty do práce – jaké střihy se dobře hodí do kanceláři?

redakce

Body přinese smyslnou eleganci i do vašeho šatníku

majda