3.1 C
Prague
28.1.2021

Může i cenově dostupný parfém dosahovat vysoké kvality?

Na trhu se nachází mnoho různých parfémů v různých velikostech, vůních i cenách. Na našem trhu mají nejlevnější parfémy prodej téměř stejně vysoký jako ty značkové. Otázkou však zůstává, zda se i ty nejlevnější parfémy dokážou kvalitou vyrovnat drahým brandovým parfémům.

Tak jako v jiných odvětvích i ve světě parfémů platí, že nejmarkantnějším rozdílem mezi cenově dostupnými a drahými parfémy je hlavně značka, za kterou platíte. Abyste koupili kvalitní a dlouhodobý parfém s pěknou vůní, je potřebné si vybírat podle určitých kritérií.

Jaké podmínky by měl splňovat skutečně kvalitní parfém?

Běžní zákazníci označují za kvalitní parfém takový, který dobře voní, má pěknou barvu a po nanesení je dlouho cítit jeho přítomnost. Odborníci označují za kvalitní takový parfém, který disponuje kvalitními přísadami a dokonalým souladem vůní. Jak však zjistíte, že je parfém skutečně kvalitní?

Tři fáze vůně

Kvalitní parfém voní ve třech různých fázích. Nejdříve cítíte takzvanou hlavu parfému, která trvá zhruba 15 minut po nanesení na pokožku. Po této době se její složky odpaří. Většina těchto vůní bývá kořenitá nebo jinak zvláštní, takže vás parfém hned na první dojem zaujme.

Druhou částí je takzvaná srdcová fáze, která se objeví později, někdy až po 3 hodinách, a její složky se odpařují pomaleji a tvoří jakýsi základní charakter vůně neboli buket. Pokud si vybavujete vůni parfému, tak je to pravděpodobně zážitek z této fáze.

Poslední fází je takzvaný základ, který obsahuje pomalu prchavé látky, které se udrží na pokožce 5–8 hodin od aplikace. Mezi základní části parfému patří hlavně pižmové, vodnaté, mechové a dřevité složky.

Díky obsahu kvalitních složek dokáže skutečně i levný parfém nabídnout dostatečnou kvalitu a naopak například nejlevnější značkové parfémy vám tento luxus vůbec nemusí přinést.

Soulad jednotlivých fází

Důležitým aspektem kvalitního parfému je soulad vůní jednotlivých fází. Důležité je, aby ve všech třech fázích rozvíjení vůně působily látky podobně vonící a zajistily tak harmonický, nepřetržitý průběh. Pokud jsou tedy složky dostatečně harmonicky sladěné, i ty nejlevnější parfémy vám dokážou zajistit dostatečnou kvalitu.

Chemická stálost

Každý kvalitní parfém by se měl vyznačovat určitou chemickou stálostí. Díky kvalitnímu složení by měla jeho barva a vůně při šetrném zacházení vydržet minimálně celou dobu trvanlivosti.

Závěrem vyplývá, že i cenově dostupné parfémy mohou dosahovat nejvyšší kvality v případě, že obsahují kvalitní složky a dokonalý soulad vůní. Samozřejmě jen tehdy, když se o ně dostatečně šetrně staráte.

Související příspěvky

Podlaha bez špíny a bez škrábanců

majda

Zajímavé exhibice v Praze, které si zaslouží vaši pozornost

redakce

Jak to bylo s historií pánského spodního prádla?

majda