4 C
Prague
28.10.2021
MaxiMagazín

Nepodceňujte reflexní vesty na silnicích!

Vidět a být viděn patří mezi základní pravidla pro chodce a cyklisty na silnicích. Víte o tom, že každoročně umírá na silnicích 70 % chodců kvůli snížené viditelnosti? Abyste zvýšili svoji šanci, že vás nesrazí projíždějící auto, používejte oblečení s reflexními prvky.

 

Proč reflexní oblečení?

Pokud v noci použijete reflexní materiál, budete vidět na 3× větší vzdálenost než u oblečení bílého a 10× větší vzdálenost oproti oblečení modrému. Navíc dáte řidiči dostatek prostoru, aby mohl včas zareagovat. Je třeba si uvědomit, že při rychlosti 90 km/h ujede řidič ještě 38 metrů, než si uvědomí hrozící nebezpečí a šlápne na brzdu. Do úplného zastavení urazí dráhu dalších 40 metrů.

 

Jaký je princip reflexních prvků?

Tento materiál dokáže odrážet dopadající světlo až na vzdálenost 200 metrů. Tato kontrastní barva poté vynikne při osvícení reflektory na tmavém pozadí. Díky tomuto faktu má řidič dostatek času správně zareagovat. Mezi nejčastěji používané reflexní vybavení patří pásky, nálepky, přívěšky, odrazky a svítící ventilky na kolo. Ideální je reflexní – vesta, jež by se měla používat zejména, pokud je mlha, hustě prší, sněží, anebo v zimních měsících v případě zatažené oblohy.

 

Význam reflexní vesty

Reflexní vesta by neměla patřit pouze k povinnému vybavení automobilu. Je důležitým doplňkem také na stavbách, v průmyslových provozech a pozemních pracích. Kde bychom bezpečnost určitě neměli podceňovat, jsou děti. Reflexní – vesty by měly být též důležitou výbavou dětí. A nemusíte se bát, že vaše děti odmítnou tyto vesty nosit. V současné době je možné vybírat varianty s potiskem či bez potisku. Ty nejmenší jistě zaujme motiv králíčka, medvídka nebo pejska. Dětské vesty se vyrábí již od velikosti pro 2 leté děti, proto jsou čím dál oblíbenější u mateřských školek, v nichž na bezpečnost dětí obzvláště dbají.

Související příspěvky

Úhelníky nesmí chybět v rukách žádného domácího kutila

redakce

Spolehlivá firma na mytí výloh v Praze

Veronika

Jak motivovat děti k učení

redakce