3.1 C
Prague
28.1.2021

Obývák s kuchyňským koutem jako srdce každé domácnosti

Dnešní moderní byty a domy jsou v drtivé míře stavěny stylem +KK, tedy s kuchyní jako součástí obývacího pokoje, který se tak stává skutečným srdcem každé domácnosti. Soustředí se do něj takřka veškerý osobní i pracovní život domácnosti, čemuž odpovídá také velikost, která je vždy 2-3 x větší než plocha ostatních pokojů.

30m2 pro obývací pokoj v bytu a až 50m2 v domě, to jsou zcela standardní velikosti používané architekty a projektanty v moderních novostavbách. Takto velký prostor je samozřejmě třeba nějakým způsobem rozdělit a vymezit. K tomuto účelu se nic nehodí lépe, než vhodně zvolená instalace stropních světel a přídavných zdrojů světla.

Moderní obývací pokoj s kuchyňským koutem lze rozdělit na zónu kuchyňskou, jídelní a obývací.

Kuchyňské části samozřejmě vévodí kuchyňská linka. Tu je nejlepší osvětlit vhodně zvolenými led pásky, které nabízejí širokou škálu typů a barev. Jejich velkou výhodou je velká svítivost, která může být až 20W/m, což při minimální spotřebě energie zajistí jasné a prostorově velmi úzce vymezené osvětlení, díky kterému se práce s nožem a dalšími ostrými nástroji odehrává v bezpečném a dostatečně nasvíceném prostředí.

V případě kuchyně s ostrůvkem je dobré se zamyslet také nad instalací vhodných stropních světel případně bodového osvětlení.

Centrem jídelní části je samozřejmě jídelní stůl. Pokud je určen pro stravování 6-8 osob, zabírá poměrně velkou plochu, kterou je nutné pokud možno rovnoměrně nasvítit. Ideální variantou jsou v tomto případě stropní lustry, případně svítidla s více než jedním zdrojem záření. Díky tomu je možné doručit světlo ke všem stolovníkům, takže nikdo nezůstane ve stínu, nebo naopak přímo pod žhnoucím světlem halogenové zářivky.

Co se týká obývací části, ta se může stát největším oříškem. Na strop je vhodné do oblasti gauče a konferenčního stolku umístit světelný zdroj, který bude prostoru dominovat. V oblasti křesel je pak vhodné tento nejvýkonnější zdroj světla kombinovat se stojacími lampami nebo ve zdi instalovanými lampičkami, které zajistí intimní přísun světla přesně do oblasti, kde je ho v danou chvíli pro četbu nebo další aktivity zapotřebí.

Související příspěvky

Hliníkové pergoly si zaručeně oblíbí každý milovník moderních trendů

majda

Prodej bytu rychle – i to je možné

redakce

Bez námahy vytřené s Orava SMR-25

redakce