12.6 C
Prague
17.9.2021
MaxiMagazín

NE KAŽDÝ KOMÍN SE HODÍ PRO KAŽDÝ DŮM

Komíny jsou stavebním prvkem, který se často řeší na poslední chvíli a občas s ním mohou nastat problémy. Napojují se na něj kamna, kotle, pece a další spotřebiče, u kterých zajišťuje odvod spalin. Komíny dělíme na jednovrstvé či vícevrstvé, jednotlivé nebo sdružené, zděné či montované, a tak dále. Jejich výběr tedy musíme pořádně promyslet a nadále se o komín starat a udržovat ho.

Při výběru komína musíme vědět, kde se bude nacházet (na fasádě, u spotřebiče…), čím budeme topit (plynem, uhlím, palivem, olejem…), a nebo pro jaký dům vlastně komín potřebuji (nízkoenergetický, pasivní…). Po zodpovězení na tyto základní otázky si můžeme začít vybírat detailněji. Chceme cihelný nebo nerezový komín? Kolik za komín chci dát peněz? Jaké jsou mé preference?

Moderní variantou jsou nerezové komíny. Tyto komínové systémy se hodí pro novostavby i se dají krásně zakomponovat do interiéru. Mají dlouhou životnost a jsou flexibilní při tepelném namáhání. Zděné komíny, nejčastěji z cihelného materiálu, jsou tradičním stavebnickým prvkem. Zděné komíny potřebují většinou základy a nejčastěji se staví už společně s domem, ale dají se i přistavět.

Musíme dodržovat pravidelnou údržbu a kontrolu komínů, vždy ji provádí oprávněná osoba. Když nebudeme čištění dodržovat, mohlo by dojít k zapálení sazí a následnému komínovému požáru. Kontrola by se potom měla provádět minimálně jednou ročně, a to u všech spotřebičů připojených na spalinovou cestu. I před spuštěním musí být komín zkontrolován revizním technikem.

Když se zjistí, že komín neodpovídá předpisům a dochází jeho životnost, musíme podstoupit rekonstrukci. V dnešní době je nejoblíbenějším způsobem vložkování. Často se vložkování komínů používá v kombinaci s frézováním, ale u některých větších komínů není frézování potřeba. Tento způsob spočívá v zasunutí komínové vložky do stávajícího komínu. Typ materiálu pro komínové vložky závisí hlavně na palivu a spotřebiči. Lze použít nerezové vložky, keramické vložky nebo plastové vložky. Vložkování je ideální řešení pro rekonstrukci komínových těles a umožňuje odvod spalin od všech typů spotřebičů.

Výběru tohoto spotřebiče se však neobávejte. Vždy se můžete obrátit na odborníky, kteří Vám rádi pomohou a na vše odpoví.

Související příspěvky

Držák na monitory vyřeší letitý problém…

majda

Nano impregnaci je vhodné aplikovat na nedostupná okna ve výšce

Veronika

S alergeny v koberci si poradí hloubkové strojové čištění

Veronika