Plovoucí podlahy

 

Plovoucí podlaha není typ podlahové krytiny, ale je to metoda instalace, kdy se jednotlivé desky (někdy i dlaždice) spojují k sobě, nikoli však k podkladové podlaze. Díly přitom mohou být připevněny k sobě lepidlem nebo pouze spojené. Metoda plovoucí podlaha stále získává na oblibě a používá se u mnoha typů podlahových krytin. Díky své jednoduchosti šetří peníze a umožňuje rychlejší průběh instalace.

 

Co je plovoucí podlaha

laminátová podlahová krytina: Nejlepším příkladem materiálu pro instalaci plovoucí metodou je laminátová krytina, která se téměř nikdy nelepí k podkladu, ale instaluje jako plovoucí podlaha; to krytině umožňuje reagovat na změny relativní vlhkosti v místnosti, kdy se rozpíná či smršťuje.

podlahová krytina z luxusního vinylu (LVF) : Její díly se spínají k sobě, ale také je možné je přilepit k podkladové podlaze; na okrajích desek jsou pera a drážky umožňující spojování.

podlahová krytina z předpřipraveného dřeva: Většina krytin z předpřipraveného dřeva se přibíjí hřebíky či svorkami k podkladu z překližky, výrobky některých značek je však také možné instalovat plovoucí metodou.

 

Co není plovoucí podlaha

Masivní tvrdé dřevo: Nikdy se neinstaluje jako plovoucí podlaha, ale připevňuje se hřebíky k podkladu.

Keramické dlaždice: Téměř všechny dlaždice se maltou přilepují k podkladu, existuje však také pár dlaždic pro instalaci plovoucí metodou; místo lepení maltou se dlaždice spojují k sobě pomocí speciální plastové podložky, vysoké náklady však představují překážku rozšířen výrobku na trhu.

Připevněné koberce: Plošné připevněné koberce mohou také na první pohled vypadat jako plovoucí podlaha, kdy jejich okraje bývají připevněny k podkladu pomocí lišt; v každém případě označení „plovoucí podlaha“ platí pouze pro tvrdé podlahové krytiny (jako je laminát, vinyl apod.), ne měkké krytiny, jako je koberec.

 

Plovoucí podlaha je jako puzzle

Jednou z možností, jak pochopit princip plovoucí podlahy plovoucí podlahy, je představit si tuto podlahu jako dřevěné puzzle. U puzzle se jednotlivé kusy spojují k sobě, nikoli ke stolu. Puzzle přitom udržuje na místě jeho váha, tření při jeho kontaktu se stolem a boční připojení jednotlivých dílků. Nebo si plovoucí podlahu můžete představit jako (nepřipevněný) koberec, jen vyrobený z tvrdých materiálů.

 

Instalace nové podlahové krytiny na plovoucí podlahu

Obvykle se nedoporučuje na plovoucí podlahu instalovat podlahovou krytinu. Plovoucí podlahy se mohou snadno rozebrat, protože nejsou připevněny k podkladové podlaze. Novější laminátové plovoucí podlahy jsou spojeny na sucho pomocí zámkového systému, zatímco starší laminátové podlahy mohou být lepené k sobě. Protože je laminát vyroben z tenké dřevovláknité desky, je snadné podlahovou krytinu rozpojit a rozebrat.

Pokud se přesto rozhodnete instalovat podlahovou krytinu na dosavadní plovoucí podlahu, bude potřeba nejprve nainstalovat tvrdou podložku, jako je překližka či betonový podklad dlaždic, než začnete pokládat novou krytinu. Když budete potřebovat radu, můžete využít web www.forumpodlah.cz.

 

Proč se plovoucí podlaha pod námi nerozpadne

Podlahové krytiny byly po celé věky připevňovány ke svému podkladu: podlahy z masivního dřeva přibíjeny hřebíky, keramické porcelánové dlaždice lepeny maltou. Protože však na oblibě získala instalace svépomocí, byly vyvinuty metody, které usnadňují instalace potřebám majitelů domů. Vyvinutí plovoucích podlah osvobodilo nováčky v oblasti od ručního přibíjení hřebíky či používání pneumatické hřebíkovačky, prospělo však také profesionálním podlahářům, kterým umožnilo pokládat podlahy rychleji.

Uvažujete o plovoucí podlaze z kvalitního materiálu?  Navštivte showroomy společnosti Supellex – svět podlah s.r.o. http://www.supellex.cz/.  Rádi Vám pomohou i s odborným položením podlahy.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download