2.3 C
Prague
19.1.2021

Podívejte se na dřevěné pelety podle kvalitativních tříd

I dřevěné pelety se jako topivo prodávají v několika kvalitativních třídách. Ty pak nabízí různou kvalitu spalování této dřevní hmoty, ale i vhodnost pro odlišné typy kamen a spalování.

 

Co byste měli o dřevěných paletách vědět hned v úvodu?

Dřevěné pelety se vyrábí především z pilin dřeva, mohou však obsahovat i příměsi – třeba kůru. Vždy však jde o přírodní složky. I když vám tedy vrtá v hlavě, jak to, že mají peletky tvar tak úhledných válečků, žádná chemická pojiva v nich nejsou, a to ani v té nejnižší třídě. Váleček vznikne lisováním za tepla, kdy dochází k procesu lignifikace, a tím se piliny poměrně pevně spojí do tvaru peletky. Obdobný proces se využívá při výrobě dřevěných briket.

Pelety nabízí vysokou účinnost při spalování. Mají minimum popela a ten lze využít jako zahradní hnojivo bohaté na vápník, draslík, hořčík a fosfor. Topení peletami je poloautomatické až automatické. Vždy záleží na typu peletových kamen, velikosti zásobníku na plety, či na celém systému topení. I kamna s nejmenšími zásobníky na pelety však lze komfortem srovnat s topením plynem.

 

Dřevěné pelety podle kvalitativních tříd

Kvalitativní třídy dělí pelety podle kvality použitého dřeva. To rozhoduje následně o množství popela, který vzniká v rámci spalovacího procesu. Vždy však platí, že se do nich nepřidávají chemická pojiva.

 

Třída pelet A1

Jde o nejvyšší kvalitu pelet pro domácí kamna a kotle. Vyrábí se z čistého kmenového dřeva bez kůry a kořenů, Toto dřevo nesmí být chemicky ošetřeno. Obsahovat mohou pouze 0,7 % popela. Nabízí vysokou výhřevnost a dobrou tvarovou stálost jednotlivých pelet.

 

Třída pelet A2

Jedná se o pelety vyráběné z těžebních zbytků. Obsahovat mohou i určitý podíl kůry. Tyto pelety se hodí pro větší kotle. Obsah popela je 1,2 % . Pelety třídy A2 nejsou vhodné pro kotle s trubicovými a kelímkovými hořáky.

 

Třída pelet B

Kvalitativní třída B se vyrábí z biomasy bez rozlišení, tedy i z chemicky ošetřené dřevní hmoty, ze dřeva, které je odpadem v nábytkářském průmyslu, ze stavebního dřeva i z obalů (pelet). Obsahují též vyšší podíl kůry. Spalovat se dají pouze v kotlech se speciálními hořáky. Obsah popela je do 2 %.

Související příspěvky

Chcete letos investovat do současného bydlení? Zateplení stropů je rozumná volba!

Veronika

Odborné odstranění polepů, krycích folií, lepidel, výlepů. Mytí oken Praha

Veronika

Pusťte se do realizace bazénu klidně i na podzim

redakce

1 komentář