8.8 C
Prague
19.4.2021
MaxiMagazín

Podzimní únava – jak ji zahnat a povzbudit organismus?

Na podzim většina z nás bojuje s únavou, špatnou náladou a nedostatkem energie. Ať už je na vině špatné počasí, změna ročního období nebo třeba zdravotní stav, malé povzbuzení přijde vhod. Sáhnout můžete například po prostředcích v podobě přírodních alternativ. Které to jsou?

 

Kontroverzní kofein

První, co každého napadne, je samozřejmě kofein. Většina z nás ho má spojený s čerstvou kávou, lahodným voňavým nápojem, který nejen nakopne mozek, ale navíc i rozproudí metabolismus a zlepšuje náladu. O důvod víc, proč zapnout kávovar. Kofein ale najdeme i jinde, hojně se vyskytuje třeba v kvalitním sypaném čaji, maté či guaraně, u které jsou sice jeho účinky pozvolnější než u kávy, ale zase po vyprchání z těla nezpůsobují tak velký pokles energie ani nálady.

 

Síla bylinek

Skvěle nakopnou i bylinky. Tyto přírodní životabudiče dovedou zahnat vyčerpání i špatnou náladu a navíc nemají žádné vedlejší účinky. Spolehlivě funguje třeba máta, šalvěj nebo kopřiva, z exotických druhů pak nešlápnete vedle s peruánskou macou, která zlepšuje fyzický výkon i duševní rozpoložení. „Poklad z And“, jak bývá někdy označován, naleznete v našich končinách nejčastěji ve formě prášku, který si můžete přidat třeba do nápojů, pudinků, kaší či jogurtů.

 

Cenné antioxidanty

O antioxidantech slýcháme dnes ze všech stran, stalo se z nich totiž celkem populární téma. Málokdo už ale ví, co se za nimi skrývá nebo kde se vyskytují. Tak tedy: jedná se o látky, které chrání organismus před nebezpečnými volnými radikály a zabraňují tak jeho poškození. Naše tělo si je sice dokáže vyrobit samo, ale tato schopnost s přibývajícími lety klesá. Musíme je tedy dovnitř dostat správnou výživou. V našem jídelníčku by proto nemělo chybět ovoce a zelenina, především pak borůvky, maliny, jahody, kapusta, špenát, červená řepa, dále fazole a pekanové ořechy. Za superpotravinu je pak označována kustovnice čínská, která je doslova nabitá živinami. Pochutnejte si na těchto oranžovo-červených bobulích a nedejte podzimní únavě šanci!

Související příspěvky

Víte, proč vaše miminko bolí bříško?

redakce

Nestyďte se nosit dioptrické brýle

redakce

O čem se nemluví: léky na podporu erekce

redakce