3.1 C
Prague
20.1.2021

Přezouvání na zimní gumy: ověřte si hloubku dezénu!

Už za pár dní čeká všechny řidiče hromadné přezouvání aut z letních na zimní gumy. Ještě před tím bychom si měli ověřit, že dezén našich zimních pneumatik odpovídá zákonu a zajistí nám tak bezpečnou jízdu.

 

Proč měřit?

Na sjetých gumách daleko nedojedeme a už vůbec ne v zimě. U nových pneumatik bývá hloubka dezénu kolem 7 – 8 mm, u těch zimních dokonce až 9 – 10 mm. Používáním se hloubka vzorku snižuje, proto je zákonem stanovena minimální hloubka dezénu. U letních pneumatik je to 1,6 mm a u zimních 4 mm, v případě celoročních pneumatik se pak zákonná minimální hloubka řídí aktuálním ročním obdobím. Zimní gumy potřebují vzorek vyšší, aby si poradily se sněhem či sněhovou břečkou a fungovaly tak, jak mají. Nebezpečné pro řidiče i jeho okolí jsou pak gumy sjeté tak, že vzorek není vidět. Hladké pneumatiky nestíhají odvádět vodu, mají jiné jízdní vlastnosti, kloužou a špatně reagují na brzdění, což při řízení působí problémy a zvyšuje riziko aquaplaningu a neovladatelnosti vozidla. Použité pneumatiky je tak potřeba kontrolovat a hloubku vzorku pravidelně měřit.

 

Jak měřit?

Ideální je přeměřit hloubku v hlavních dezénových drážkách hloubkoměrem a získat tak přesné údaje. Pokud vám stačí jen orientační informace, pro rychlé kontrolní měření bude stačit pětikorunová mince. Otočte ji vzhůru nohama tak, aby číslice 5 byla převrácená a minci takto zasuňte do drážky vzorku. Pokud vidíte jen část číslice, je vzorek v pořádku, pokud ji vidíte celou, nastal čas na výměnu pneumatik a rozloučení se s těmi stávajícími. Jaký má pneuservis ceník za tyto úkony si většinou snadno najdete na internetu a mít tak přehled o částce za nové pneumatiky nebo přezutí.

Vždy se však vyplatí dodržovat předepsanou hloubku dezénu a neriskovat zbytečně při jízdě jakékoli problémy. Hloubku vzorku je ideální kontrolovat průběžně a pneumatiky měnit s předstihem.

 

Související příspěvky

Relé nejen v automobilovém průmyslu

redakce

Aktuality o mýtném – kdo převezme vládu v letech 2017

Veronika

Jak si pohlídat geometrii kol?

redakce