17.8 C
Prague
16.6.2021
MaxiMagazín

Bytový design. Kdy se vyplatí povolat do služby odborníka na návrhy interiéru?

Ještě do nedávné doby byli interiéroví designéři oblíbení hlavně v Americe, kde byly jejich služby nedílnou součástí plánů na nový domov. I u nás se za poslední roky poptávka po podobně kvalifikovaných odbornících začíná zvedat. Přesto u řady lidí ještě převládá nejistota. Váhají, zda se jim tato investice vyplatí, a nemají představu, co jim tato spolupráce přinese. Pomoc designéra vám pomůže významně zkvalitnit život v novém domově hned v několika aspektech, které často laika ani nenapadnou, říká známá bytová designérka Anke Glut.

Žijeme ve stále se zrychlující době a čas je pro nás čím dál cennější hodnotou. Volného času není nazbyt, pracujeme ve vysokém tempu a dbáme na produktivitu a efektivitu v každé oblasti a činnosti, které se věnujeme. Ve chvílích volna se raději věnujeme blízkým a našim zájmům. „Práce interiérového designéra samozřejmě není zadarmo. Řada lidí má dokonce pocit, že jde o zbytečný přepych. Nezapomeňte ale, že ve svém bytě či domě strávíte podstatnou část svého života. Výsledný dojem a to, jak si bydlení zařídíte, ovlivňuje mimo jiné váš spánek a celodenní psychické rozpoložení. To vše jsou důležité předpoklady pro to, abyste výzvám každého dne čelili odpočatí, v dobré náladě a plní energie,“ říká bytová designérka německého původu Anke Glut. Anke vyrůstala v Německu, kde vystudovala vysokou školu, ale pracovní zkušenosti získávala hlavně v Belgii. Již mnohá léta je jejím domovem Česká republika.

 

Špatná investice a domov neodpovídajícím našim potřebám

Představte si, že jste do plánu a realizace svého domova investovali několik desítek až stovek tisíc korun. Nábytek jste si vybrali sami podle vlastního vkusu, ale použitelnost a praktičnost jednotlivých kousků jste moc v potaz nebrali. Stejně jako to, jak budou jednotlivé komponenty fungovat v zájmu kompaktního a harmonického celku.

„Chodí za mnou i klienti, kteří po zařízení domova vlastními silami přišli na to, že přes všechna vyměřování a plánování to zkrátka není ono a neodpovídá to jejich potřebám. Často zakopávají o nešikovně umístěný nábytek, chybí jim dostatek úložného prostoru a návštěvy se nemají kam posadit. Domov musí být nejen hezky a útulně zařízený, aby nám poskytoval potřebné zázemí a klid, ale musí být především funkční. To znamená, že zařízení musí odpovídat našim potřebám a vytvořit nám perfektní podmínky pro aktivity, kterým se doma věnujeme. Nejen s tímto vám zkušený odborník dokáže pomoci. Probere s vámi vaše představy a životní styl a řekne vám nejnovější přístupy a trendy v bydlení,“ říká Anke Glut, která v Česku spoluvybudovala a deset let řídila společnost zabývající se prodejem podlahových krytin. Interiérový design studovala na škole designu IDK v Praze.

Z hlediska profesních kompetencí bytového designéra je důležitá práce s funkčním i náladovým osvětlením, vhodné využití dispozic prostoru a rozmístění jednotlivých interiérových prvků. Odborník na bytový design vám vypracuje podrobný projektový plán i 3D vizualizaci pro lepší představivost. Vedle návrhů drží také dohled nad rekonstrukčními pracemi. To je důležité hlavně v případě malometrážních prostor, kde každý centimetr hraje důležitou roli a sebemenší odchylka od plánu může znamenat narušení celkové realizace. Po konzultaci s vámi vybere vhodný bytový styl, barvy a materiály. Pomůže vám při výběru konkrétního nábytku i interiérových doplňků – pokud budete chtít šetřit čas, může je vám je obstarat kompletně na klíč dle dohodnutého katalogového listu.

Související příspěvky

Zimní zahrada na klíč nemusí být drahá

majda

Bavlněné povlečení zůstává oblíbenou klasikou

redakce

Sháníte kvalitní a zároveň elegantní odkládací prostor?

redakce

1 komentář