17.8 C
Prague
16.6.2021
MaxiMagazín

S border kolií se nudit nestihnete

Některá psí plemena jsou od přírody akčnější než jiná. Border kolie patří mezi ta hyperaktivní a tak vám nedá šanci se nudit, potřebuje totiž opravdu zaměstnat.

V minulosti se toto plemeno používalo především na pasení ovcí a jejich schopnost zahnat stádo tam, kam je potřeba, je popsána v mnoha knihách a dochovaných materiálech. Touha pracovat je pro border kolie charakteristická a i když dnes už není tolik možností věnovat se pasení, zaměstnat je nemusí být problém. I když se jedná o bystré a přátelské plemeno, své geny a přirozenost nezapře a tak je už od útlého věku potřeba věnovat pozornost a případně potlačovat nežádoucí chování v podobě honění cyklistů, aut nebo motorek. Border kolie má pasení v krvi a když nemůže nahánět ovce, vybere si v moderním světě něco jiného, což je nežádoucí a je potřeba toto chování nepodporovat.

Je to však plemeno velmi všestranné a tak se skvěle hodí i na psí sporty nebo aktivity, ke kterým přistupuje s radostí a odhodláním. S borderami se potkáte na agility, hoopers, coursingu i flyballu stejně často jako na dogtrekových nebo canicrossových závodech. Perfektně se osvědčily také jako záchranářští nebo terapeutičtí psi. Zahálka a nuda je pro ně doslova trápením a proto by si toto plemeno neměli pořizovat lidé, kteří mají málo času, nechtějí se psem pracovat nebo sami nejsou aktivní. Procházka jednou za den kolem paneláku opravdu není tím pravým pro borderku, která bez práce a aktivit strádá a trápí se, stejně jako další aktivní plemena. Border kolie někdy sama neví, kdy už je potřeba odpočívat a tak musí její majitel myslet kromě aktivit i na řízený odpočinek, aby nedošlo k vyčerpání nebo nechuti k dané aktivitě. Ke zklidnění a relaxaci mohou pomoci i různé psí hlavolamy a interaktivní hračky, které najdete na www.mujmazlik.cz včetně různých pamlsků vhodných na odměny nebo kvalitních krmiv. Border kolie je úžasný a temperamentní parťák a pokud jste sami aktivní a baví vás pohyb, je toto plemeno pro vás skvělou volbou.

Související příspěvky

Keď sa tlačí na kvalitu

redakce

Psí doplňky stravy Canvit pod drobnohledem

redakce

Hraní golfu v exotických krajích je novým trendem

redakce