19.8 C
Prague
24.5.2024
MaxiMagazín

Hledáte dobrodružství a aktivní odpočinek v historickém prostředí?

 Pokud vás už omrzely všechny ty hotely pyšnící se zástupem hvězdiček, ale jinak zcela postrádající jakýkoliv nápad, autenticitu a příběh, možná vás zaujme luxusní zámecký hotel Chateau Herálec. Tohle místo totiž oplývá vkusem, nápady i historickým kontextem, který pravděpodobně v Česku nikde jinde nenajdete.

Kam až sahá historie Chateau Herálec?

Celý objekt je národní kulturní památkou a jeho červené věžičky s typickým cimbuřím ční nad okolní zelenou krajinou Vysočiny už více než čtyři století. Ta nejranější historie zámku patří až do 13. století, takže zámecké zdi zde pamatují doby před 800 lety. Úplně první písemná zmínka o obci Herálec je v listině papeže Honoria III. z roku 1226, kdy patřila Želivskému klášteru. Majitelé se pak často střídali, svého času patřil objekt Jindřichovi z Rožmberka a později jej několik generací vlastnili Trčkové z Lípy.

Pod jednotlivými majiteli se také měnil samotný vzhled zámku, který byl nakonec v roce 1861 gotizován architektem B. Waschmannem. Pak už jej ale čekala o dost smutnější historie, když byl v roce 1945 zkonfiskován a v roce 1948 přidělen národnímu podniku Československé textilní závody. Za dob totality byl zámek využíván jako textilní i internátní škola. Zdevastovaný komplex se naštěstí v roce 2004 dostal do rukou manželům Kasperovým, kteří jej nechali opravit. Projekt rozsáhlé památkové a historické obnovy začal v roce 2009 a trval 2,5 roku a jenom díky němu zde mohl vzniknout naprosto jedinečný koncept ubytování na zámku.

A jak to na zámku vypadá dneska?

Pokud chcete prožít takové malé historické dobrodružství ubytujte se v jednom z hotelových apartmá, která si zachovala štědré prostory původních zámeckých komnat. Zapomeňte ale na studené a neosobní místnosti, naopak interiér a vybavení působí velmi nadčasově, vkusně a nabízí veškerý luxus a pohodlí. Zároveň v sobě ale nesou jedinečný punc historie ukryté doslova v každé zdi. Díky spolupráci s Oblastní galerií Vysočina se podařilo do zámku dostat díla starých českých malířských mistrů. Originály, které najdete ve společných prostorách, navíc inspirovaly designéry a divadelní scénografy z bratislavského Ateliéru 3 při tvorbě jednotlivých pokojů. V každém jednom apartmá tak můžete nasát emoce a atmosféru jednoho malířského díla.

Ale ani pokoji to nekončí. Zámecká restaurace je dalším místem, které vám připomene časy dávno minulé, a to nejen názvy jednotlivých jídelen, ale třeba i skleněnými číšemi na míru z muránského skla. Těšit se můžete také na Spa L’OCCITANE a bazén pod zámeckými klenbami v bývalé maštali.

Související příspěvky

Příjemné ubytování, ve kterém zapomenete na starosti všedních dní

majda

Váháte, kam jet na dovolenou? Rezervujte si ubytování už teď

redakce

Servisní mytí oken od kvalitní firmy „Práce ve výškách, čištění fasád Ostrava“

redakce