17.8 C
Prague
16.6.2021
MaxiMagazín

Štípané palivové dřevo

Kvalitní a dobře kořeněné palivové dřevo pomůže vašim kamnům na dřevo nebo krbu spalovat čistěji a efektivněji, zatímco zelené nebo mokré dřevo může způsobit problémy s kouřením, zápachem, rychlým hromaděním kreosotu a také nebezpečí požáru komínů. Štípané palivové dřevo je nejlepší volbou, jak si uchovat teplo domova. Musíte jej ale také správně skladovat.

Kořeněné dřevo

Správně kořeněné štípané palivové dřevo, které se snáze spaluje, je efektivnější a vytváří méně kreosotu v komínu. Kořenění jednoduše znamená snížit obsah vlhkosti dřeva z 50 procent (pokud je zelené) na 15–20 procent. Správně kořeněné bukové palivové dřevo má obsah vlhkosti nižší než 20 %. Dřevo během kořenění neztrácí žádné své výhřevné vlastnosti, ale pouze jen vodu. Čas potřebný k ochucení dřeva je poměrně variabilní, velmi ovlivněný počasím a skladováním.

Správné skladování dřeva

Krbové dřevo vystavené neustálému dešti nebo pokryté sněhem bude absorbovat velké množství vody, takže nebude dostatečně hořet a může způsobit i hnilobu. Pokud je to možné, suché palivové dřevo by mělo být skladováno nad zemí a chráněno před nadměrnou vlhkostí. Ideálním místem je dřevěná bouda, kde je střecha, ale otevřené nebo volné strany pro dostatek cirkulace vzduchu na podporu vysychání.

Dopřejte svému dřevu slunce

Dalším skvělým řešením je udržovat hromadu dřeva na slunném místě a zakrýt ji v deštivých nebo zasněžených dnech. Za pěkného počasí je třeba krycí plachtu odstranit, abyste umožnili cirkulaci vzduchu a vyhnuli se zachycení zemní vlhkosti pod touto krytinou. Nezapomeňte také, že vaše dřevěná hromada je doslova rájem termitů, takže je nejlepší nechat si u domu v dosahu zásobu dřeva vždy jen tak na týden.

Při správném skladování si uchováte všechny dobré vlastnosti dřeva a budete mít krásně protopenou domácnost.

Související příspěvky

Krbová kamna: levné vytápění a luxus v jednom

majda

Nábytkový specialista Natuzzi Italia se skvělou vánoční akcí

redakce

Jak jsem se osamostatnil ve 22 letech

redakce