10.9 C
Prague
26.2.2021

Jak má vypadat zdravotní obuv?

V okamžiku, kdy začínáte mít zdravotní potíže s nohama a chodidly, je nejvyšší čas začít nosit zdravotní obuv. Ideálně byste ji však měli používat ještě dříve, než se nějaké problémy vůbec vyskytnou. Podle čeho se pozná kvalitní zdravotní obuv?

Prostor pro prsty a pevné obejmutí chodidel

V tuzemsku se dá pořídit kupříkladu zdravotní obuv Santé. Boty této a několika dalších značek kladou důraz nejen na pohodlí, ale zejména na správné tvary a použití vhodných materiálů.

V první řadě je důležité, aby vaše nová obuv poskytovala dostatek prostoru pro prsty. Při chůzi musejí mít volnost, nesmí docházet k jejich nepřirozenému krčení. V opačném případě se brzy mohou vyskytnout potíže s vbočenými palci apod. Proto má zdravotnická obuv zpravidla kulaté a široké špičky, kde prsty nejsou stlačené k sobě. Chodidla jako celek však v obuvi mají být pevně usazená, aby nedošlo k přílišnému viklání kotníků a vysouvání pat, což by rychle vedlo k tvorbě puchýřů a zánětů.

Podrážka obuvi

Pro zdravotní obuv Santé je charakteristické to, že mají precizně provedenou podrážku. Je ohebná, přesto dostatečně pevná, takže dokonale kopíruje pohyby chodidel. Příliš tvrdá podrážka vede k neúměrnému zatěžování nohou. Podrážka má být schopna dobře tlumit nárazy, jež vznikají při kontaktu se zemí.

Zdravotní obuv versus podpatky

Mnohé dámy nedají dopustit na boty s vysokými podpatky. Ty však při dlouhodobějším užívání způsobují bolesti nohou a další zdravotní komplikace. Zvyšují totiž tlak na prsty a klouby. Zdravotní obuv je tudíž většinou bez podpatků. Ideální je, pokud jsou vaše paty a kotník kolmo k podložce, případně je zde jen mírné naklonění. Pak nedochází ke zbytečnému namáhání svalstva, chůze je příjemnější a zdravější.

Kvalitní zdravotní obuv obvykle vyjde přeci jen dráž nežli klasické boty, sandále či pantofle. Mějte však na paměti, že jde o investici do vašeho zdraví, tudíž se rozhodně vyplatí.

Související příspěvky

Znáte fitness pro dásně? S ústní sprchou ho zvládnete do minuty

redakce

Tipy jak předejít nadýmání

redakce

Pracujete hodně na počítači a bolí vás oči? Tohle by vám mohlo pomoci

redakce