4.4 C
Prague
8.5.2021
MaxiMagazín

Jak má vypadat zdravotní obuv?

V okamžiku, kdy začínáte mít zdravotní potíže s nohama a chodidly, je nejvyšší čas začít nosit zdravotní obuv. Ideálně byste ji však měli používat ještě dříve, než se nějaké problémy vůbec vyskytnou. Podle čeho se pozná kvalitní zdravotní obuv?

Prostor pro prsty a pevné obejmutí chodidel

V tuzemsku se dá pořídit kupříkladu zdravotní obuv Santé. Boty této a několika dalších značek kladou důraz nejen na pohodlí, ale zejména na správné tvary a použití vhodných materiálů.

V první řadě je důležité, aby vaše nová obuv poskytovala dostatek prostoru pro prsty. Při chůzi musejí mít volnost, nesmí docházet k jejich nepřirozenému krčení. V opačném případě se brzy mohou vyskytnout potíže s vbočenými palci apod. Proto má zdravotnická obuv zpravidla kulaté a široké špičky, kde prsty nejsou stlačené k sobě. Chodidla jako celek však v obuvi mají být pevně usazená, aby nedošlo k přílišnému viklání kotníků a vysouvání pat, což by rychle vedlo k tvorbě puchýřů a zánětů.

Podrážka obuvi

Pro zdravotní obuv Santé je charakteristické to, že mají precizně provedenou podrážku. Je ohebná, přesto dostatečně pevná, takže dokonale kopíruje pohyby chodidel. Příliš tvrdá podrážka vede k neúměrnému zatěžování nohou. Podrážka má být schopna dobře tlumit nárazy, jež vznikají při kontaktu se zemí.

Zdravotní obuv versus podpatky

Mnohé dámy nedají dopustit na boty s vysokými podpatky. Ty však při dlouhodobějším užívání způsobují bolesti nohou a další zdravotní komplikace. Zvyšují totiž tlak na prsty a klouby. Zdravotní obuv je tudíž většinou bez podpatků. Ideální je, pokud jsou vaše paty a kotník kolmo k podložce, případně je zde jen mírné naklonění. Pak nedochází ke zbytečnému namáhání svalstva, chůze je příjemnější a zdravější.

Kvalitní zdravotní obuv obvykle vyjde přeci jen dráž nežli klasické boty, sandále či pantofle. Mějte však na paměti, že jde o investici do vašeho zdraví, tudíž se rozhodně vyplatí.

Související příspěvky

Spaní jako pro princezny zajistí kvalitní matrace

redakce

Novou tváří značky Lactovit je Daniela Peštová

redakce

Bolí vás záda? Vyzkoušejte zdravotní cvičení!

majda