17.8 C
Prague
16.6.2021
MaxiMagazín

Svět kryptoměn – co je to blockchain a jak funguje?

Rok 2009 byl přelomový, co se týče virtuální měny. Na světlo světa se totiž podívala první kryptoměna – Bitcoin. Fakt, že se jedná o nikým neovládanou měnu, která nemůže být kontrolována a nemůže podléhat inflaci, z ní rázem udělalo velký hit. Jak to ale vlastně celé funguje? Jak je možné, že kdokoliv může vlastnit bitcoin, ale neexistuje žádná instituce nebo třetí strana, která by vlastnila celou síť?

 

Blockchain ve stručnosti

Blockchain je základ fungování všech hlavních digitálních měn. Svým potenciálem však dalece přesahuje svět kryptoměn a v budoucnu by mohl být využíván v mnoha dalších odvětvích finančnictví. Co ale kryptoměna je? Jedná se o decentralizovanou databázi. V praxi to znamená, že není uložena pouze v jednom jediném místě, ale nachází se na více místech v síti. Blockchain můžeme přirovnat k virtuální účetní knize, kde se zaznamenávají veškeré transakce a záznamy. Jednotlivé „stránky“ z této knihy nazýváme bloky, a ty jsou propojeny do chronologického řetězce pomocí kryptografických zámků. Tuto „knihu“ nemůže nikdo vlastnit – je totiž sdílena mezi všemi uživateli.

 

Bezpečnost především

Tato síť nemá žádný slabý bod, nemůže být napadena. Jakmile je do blockchainu vepsána informace, nemůže již být žádným způsobem změněna. Velkou výhodou je také naprostá bezpečnost. Blockchain obsahuje data, která jsou pečlivě šifrovaná hashovacím algoritmem. To však není jediný způsob zabezpečení. Vzhledem k tomu, že všechny záznamy o transakcích jsou pravidelně aktualizovány a sdílí se mezi sebou v síti, neexistuje způsob, jak by mohli hackeři tyto údaje napadnout a změnit.

 

Jak blockchain funguje?

Na zapojení nových bloků blockchainu stojí jeden ze základních způsobů, jak kryptoměnu získat – těžba. Princip těžby je velmi jednoduchý – každý, kdo se do ní zapojí, přispívá svým výpočetním výkonem celé síti. Uživatelé je však potřeba motivovat. U těžby bitcoinu má tak na finanční odměnu nárok každý, kdo je do ní zapojen a podporuje tak bitcoinový blockchain.

Související příspěvky

Potřebujete vyřešit zázemí na venkovní akci? Nejlepším řešením je party stan!

redakce

Nový rok svádí k inovacím i v oblasti podnikání, kam bude směřovat to vaše?

majda

U jakých příležitostí využijete reklamní předměty

redakce