-3.9 C
Prague
6.3.2021

Tipy a rady, jak na správnou geometrii kol

Důležitou součástí péče o auto je seřízení kol, tedy správná geometrie kol. Ta se dá jednoduše vysvětlit tak, že by kola měla být seřízena tak, aby se správně točila. Nechte si poradit, jak často kola kontrolovat a co přesně geometrie kol obnáší.

 

Co je to geometrie kol

Geometrie kol je nastavení kol, tak aby byla kola správně seřízena. Jedná se postavení kol k silnici tak, aby se správně točila. Při kontrole geometrie se měří všechny potřebné úhly, porovnávají se s údaji od výrobce a následně se upravují. Rozhodně geometrii kol nepodceňujte, zajistíte si tak nejen delší živnost pneumatik a celkově automobilu, ale také si zajistíte bezpečnost.

 

Jak poznáte špatnou geometrii

Špatnou geometrii poznáte tak, že pokud zkusíte na chvilku pustit volat, tak vaše auto nedokáže udržet směr a zatáčí ke krajnici. Vyzkoušet geometrii můžete také při brzdění. Kola vás opět budou nepříjemně táhnout ke straně. Zároveň se budou nerovnoměrně sjíždět pneumatiky, což je patrné na první pohled.

 

Na co si dát pozor

Geometrie kol se zabývá také sbíhavostí. V ideálním případě by měly symetrické úhly svírat podélné osy kol k podélné ose vozu v jeho klidovém stavu. Největší vliv na jízdu tak má hlavně nastavení sbíhavosti předních kol. Pokud byste geometrii kol neřešili, tak se může stát, že pneumatiky budete muset velmi brzo a předčasně vyměnit.

 

Jak často na geometrii

Ideální je, pokud geometrii kol necháte zkontrolovat alespoň jednou ročně. Celkové změření a popřípadě nastavení trvá několik minut a tento čas se vám vrátí v podobě bezpečné a plynulé jízdy. V servisech je v současné době možné dohledat v databázích důležité informace a nastavení geometrie pro různé typy aut. Po nehodě nebo problémech s autem si nechejte geometrii kol zkontrolovat ihned.

 

Proč kola seřídit

Pokud se ptáte, proč si geometrii kol nechat zkontrolovat a dbát na její správnost, tak nejde pouze o bezpečnou a pohodlnou jízdu, ale také o prevenci zbytečného opotřebení auta a pneumatik a také o spotřebu. Investujte do péče o auto, a díky tomu vám bude sloužit dlouhou dobu.

Při koupi nového auta je vždy geometrie nastavena tak, aby se vám jezdilo pohodlně a zvýšily se jízdní vlastnosti auta a zároveň se minimalizovalo opotřebení pneumatik. Sjetou pneumatiku poznáte na první pohled, v takovém případě navštivte co nejdříve pneu servis a zajímejte se právě o geometrii kol.

Související příspěvky

Do zahraničí autem

redakce

Připravovali jsme se na Dakar

redakce

Jak poznat kvalitní bazar stavebních strojů?

redakce