1.9 C
Prague
9.12.2023
MaxiMagazín

Tipy, jak během zimy ušetřit za energie

Rostoucí náklady za energie nutí domácnosti k rozličným úsporným opatřením. Praktických tipů, jak bydlení „optimalizovat“ tak, aby budoucí účty nezmasakrovaly domácí rozpočet, je na internetu mnoho. My jsme se zaměřili na zimní období, kdy spotřeba energie dramaticky roste. Dobrá zpráva je, že s pomocí vhodně zvolených opatření můžete výrazně ušetřit.

Zaostřeno na vytápění

Masivní položkou mezi výdaji za energie jsou náklady na vytápění. Do astronomických výšin šplhají především ve starých domech a bytech. Jak je snížit? V prvé řadě se naučte nepřetápět na zbytečně vysokou teplotu. Důvody, proč to nedělat, jsou dva: přetápění je drahé, a navíc nepříznivé pro zdraví (vede k dehydrataci, vysušuje sliznici atd.).

Topenáři ovšem upozorňují, že se topení nemá zcela vypínat, protože opětovné vytápění místností se studenými stěnami je z hlediska nákladů mnohem horší, než průběžné udržování nižší teploty. Se správným nastavením teplot vám pomohou termostatické hlavice.

Ušetřit se dá i na vodě

Průměrná denní spotřeba vody (za jednu osobu) činí kolem 100 litrů. V zimě ještě o něco roste, ale především je finančně náročnější ji ohřívat. Instalatéři Brno z řemeslnického cechu EKOMPLEX proto doporučují nastavit bojler na 55-60 °C – a častěji se sprchovat na úkor horké vany.

Vyměňte staré spotřebiče a žárovky

Možná vám doma dělají společnost zastaralé spotřebiče, jejichž energetická spotřeba je větší než vysoká. Řeč je především o ledničce a pračce. Pokud je to ve vašich finančních možnostech, zbavte se všech zbytečných energožroutů a nahraďte je energeticky úspornějšími modely. Z dlouhodobého hlediska vám tato investice přinese finanční úlevu.

A pokud jste to ještě neudělali, vyšroubujte běžné zdroje světla a pořiďte si místo nich moderní LED žárovky. Množství energie potřebné na svícení se díky tomu sníží až sedminásobně.

Související příspěvky

Kvalitní a nadčasový nábytek do každé domácnosti

redakce

Vanové zástěny na vany: skleněné nebo plastové?

redakce

Rozkládací sedací soupravy Bratislava dělají radost i českým zákazníkům

redakce