-0.1 C
Prague
30.11.2020

Trápí vás bolest zad? A víte, co na nich nosíte?

Bolavá záda jsme se naučili brát téměř jako něco samozřejmého, co tak nějak přichází s věkem. Na bolesti zad už ale trpí i mladí a nevyhýbá se ani dětem. Na vině je často to, co na nich nosíme a jak.

 

Na jednom rameni

Jakákoli bolest těla není normální a pokud se objeví, měli bychom ji řešit. U bolavých zad navíc velmi často víme, co je příčinou bolesti. Dlouhé sezení u počítače ve strnulé poloze, špatná poloha při psaní, namáhavá aktivita nebo netradiční pohyb. Trápí nás ale i bolest, o které nemáme ponětí, kde jsme k ní přišli. Přitom nás nenapadne se zamyslet nad tím, jak a co na zádech nosíme. Vaky, batohy, kabelky a tašky většinou jen tak hodíme přes jedno rameno a vyrazíme, co to však dělá s našimi zády už neřešíme. Každodenní přetížení jedné strany vede právě k bolestem zad a chybnému držení těla, což s sebou nese i další zdravotní rizika. Stačí přitom jen změnit své návyky a vyměnit špatné za kvalitní a našim zádům se uleví. Tedy nenosit tašku na notebook na jednom rameni, protože už jen sama o sobě je těžká a s notebookem a příslušenstvím se můžeme dostat i na několik kilogramů. Ideálním řešením je batoh na notebook s polstrovanými, pevnými zády a širokými popruhy, které si nastavíme podle svých potřeb a pomohou nám rozložit váhu do ramen.

 

I pro děti

U školáků a studentů je ještě mnoho šancí chybné držení těla napravit a nezakládat jim tak do budoucna na zdravotní problémy. Batoh do školy vybíráme kvalitní, s pevnými zády a dnem, měl by mít také bederní pás pro odlehčení váhy a odvětrávání zad. Studenti by pak měli dát přednost kvalitním studentským batohům před módními vaky a batohy bez pevných zad, ve kterých se věci sesypou na jednu hromadu a vytváří nepříjemný tlak na ramena.

Základem je již odmalička vysvětlovat, že batohy se nosí na obou ramenou a ne jen tak ledabyle přehozené přes jedno. A i v dospělosti na to myslet. Správné rozložení váhy pomůže nepřetěžovat jednu stranu a nás přestanou bolet záda.

Související příspěvky

Psí doplňky stravy Canvit pod drobnohledem

majda

Rozhlasové IP ústředny Dexon toho umí opravdu hodně

majda

Novinka: Folio (Flip) Case s možností vlastního stylu

majda