-0.1 C
Prague
30.11.2020

Prach u výrobních linek: jak ho odstranit?

Prach s sebou v průmyslovém provozu nese rizika spojená s komplikacemi výroby, hygienou i bezpečností, a proto je nežádoucí. Výkonné filtrační systémy si s ním poradí.

 

Jen smeták nestačí

V malé domácí dílně se snažíme udržovat pořádek, zametáme a vytíráme a z různého nářadí prach ometáme. Průmyslový závod nebo výrobní halu plnou strojů a techniky už jen se smetákem a lopatkou uklizené neudržíme, pro zachování bezpečného pracovního prostředí je potřeba mnohem větší výkon. Usazený prach totiž může vytvářet prostředí s rizikem výbuchu nebo požáru, což může ohrozit bezpečnost celé výroby. V potravinářském průmyslu jsou za explozní považovány všechny druhy organického prachu, jako je třeba senný a obilní prach, mouka, škrob, kakao a další. Při zpracování potravin vzniká prach u mnoha technologických procesů, jako je sekání, mletí, míchání i doprava surovin a jejich balení. Odsávání prachu snižuje rizika a udržení bezpečného pracovního prostředí. Rizikový je také uhelný, papírenský a dřevní prach. U mnoha druhů stačí ke vzniku rizikového prostředí vrstva usazeného prachu vysoká jen jeden milimetr, je tak potřeba prach pravidelně odsávat. Ideálně co nejblíže místu vzniku, aby nedocházelo k jeho usazování, o což se stará průmyslová vzduchotechnika. Ta musí splňovat mnoho požadavků a často i zákonných norem.

 

Pro různá odvětví

Nejen v potravinářské výrobě se o likvidaci prachu stará centrální odsávání. Prach, který je odsátý, se následně oddělí od vzduchu. Ten se vrací zpět do výrobních hal v zimním období, tedy šetří za vytápění, nebo v létě je odváděn ven. Filtrační systémy se využívají u výroby potravin, ale také v mnoha dalších odvětvích průmyslu, která se bez nich neobejdou. Slévárny, brusírny, lakovny, dřevozpracující a papírenské provozy, oblast automotive, chemický a farmaceutický průmysl a také elektrárny a doly.

Pro zajištění bezpečnosti celého systému jsou potřeba také pravidelné kontroly a revize. Tak bude zaručeno bezpečné prostředí pro pracovníky.

Související příspěvky

Gute Firma für die Reinigung von Fenstern, Fassaden, Nano-Imprägnierung, Höhenarbeiten Wien

Veronika

Rozhlasové IP ústředny Dexon toho umí opravdu hodně

majda

Velká dávka vitamínů se skvělou chutí.

majda