0.4 C
Prague
30.11.2020

Vintage móda je stále in – pár vintage tipů

Vintage oblečení může v pravém slova smyslu znamenat doslova staré oblečení. To, které najdete ve skříni našich mam nebo babiček a stále se dá nosit. Nicméně, mají ho samozřejmě v portfoliu i moderní značky, které se inspirují tímto stylem a je neuvěřitelně in! Chcete-li vytvořit svůj nezaměnitelný styl a být výjimečná, vintage je určitě pro vás. Hodí se hlavně na podzim, protože ve vintage najdete převážně kabáty či svetříky.

Vintage vs. retro móda vs. boho

Někdy se vintage móda zaměňuje s pojmem retro, ale není to totéž. Zatímco retro kousky představují oblečení, které bylo módní před několika sezónami a vlivem módních vln se v určitých změnách dostává opět do módy, vintage styl vypráví určitý příběh. Je to oblečení, které je osobité, má svou historii, původ a je znakem vybraného vkusu. Některé značky se nyní inspirují touto módou, neboť chtějí do ní vnést něco výjimečného.

V portfoliu vintage oblečení najdete převážně elegantní kousky. Skvěle se hodí na podzim. Mohou to být šaty, dámský kabát nebo halenky či kabelky. Samozřejmě, v tomto stylu nenajdete pouze elegantní oblečení, ale cokoliv, co si můžete představit. Majitelky tohoto oblečení vědí, co se nosí!

Které značky milují vintage? Je to například značka Mango. V každé kolekci tohoto oblečení najdete střihy, které velmi silně vintage připomínají. Pokud toužíte vlastnit něco v tomto stylu, doporučujeme poohlédnout se po tom, co má Mango v nabídce. Určitě najdete to, co se vám bude líbit. Někdy se také vintage zaměňuje i s módou boho. Bohémský a ležérní styl oba tyto styly milují.

Jak vznikla vintage móda?

Věděli jste však, že původně se tento výraz vintage používal ve Francii na označení vín, které jsou starší než 20 let? Z toho také vyplývá další charakteristika, kterou je, že tento styl by měl mít opravdu nádech starého oblečení. Vintage stylem se vyznačuje móda, která vznikla po roce 1920.

Kdo jako první mohl přijít vlastně s touto módou? Nebyl to nikdo jiný než slavná a odvážná Coco Chanel. Bylo to v časech po válce, kdy se najednou začaly ženy oblékat, jak chtějí, změnily své účesy a doplnili elegantní turban nebo kulatý klobouček. Odvážnější ženy rady šokovali průsvitnými punčoškami, či dokonce sukní nad kolena. S cigaretku v ruce se pak přeměnily na opravdové femme fatale. Zde někde vznikla móda, kterou dnes můžeme nazvat vintage. Nejznámější značky, které mají tuto módu jsou Dior či Valentino.

Čím je vintage inspirovaná? Je to přesně érou, kterou jsme zmiňovali. Jde o viktoriánské období, flitrované šaty, ve kterých se kdysi tančil charleston, ale také kožešinová bolerka a svetříky. Toto oblečení se inspiruje módou až do roku 1960.

Nejdůležitější je v této souvislosti říci, že tato móda opravdu vypráví určitý příběh. Pravděpodobně se v ní budete cítit více než výjimečně. Chcete vlastnit alespoň jeden kousek v tomto stylu, doporučujeme zvolit si kabát, svetřík nebo dámské šaty. Nemusíte se bát také kombinovat tento styl s čímkoliv jiným, co vám vyhovuje. Pokud si vyberete šaty, můžete jej sladit se sportovními nebo s elegantními botami, se sakem nebo s kardigan. To, že máte něco ve stylu vintage neznamená, že celé vaše oblečení musí být v tomto stylu. Avšak už pouze jeden kousek stačí, abyste se cítili výjimečně.

Související příspěvky

Pro jaké dámské boty se letos rozhodnout?

majda

Začínáme s prodlužováním vlasů

majda

Korzet – módní vzor a nutné utrpení žen v historii

majda