Vinyl v roli a vinylové podlahové dlaždice

Díky své trvanlivosti, praktičnosti a hodnotě je vinylová podlahová krytina oblíbenou volbou pro řadu použití v obytných i komerčních prostorech. Existuje však základní otázka, kterou si při výběru materiálu budete muset zodpovědět: chci vinyl v kuse nebo v podobě dlaždic?

Každá možnost má své výhody a nevýhody, přičemž jsou vhodné na různá místa. Rozhodnutí, které učiníte, by mělo být založeno na typu prostředí, ve kterém bude krytina instalována, množství provozu, které bude muset vydržet, a druhu rizik a prostředků způsobujících skvrny, kterým bude vystavena.

 

Vinyl v kuse (tj. v roli)

cena: Vinyl v kuse obecně stojí méně než v dlaždicích či deskách; důvodem je, že je možné ho masově vyrábět ve velkých rolích a nemusíte si dělat starosti ohledně přesného řezání a odpadu: bude jen na Vás, nebo na tom, kdo bude krytinu instalovat, aby změřil prostor pro krytinu a pak uřezal materiál na správnou velikost.

Nepropustnost: Zřejmě největší výhodou vinylu v kuse (oproti vinylovým dlaždicím) je skutečnost, že obvykle je možné ho instalovat v jednom či dvou velkých kusech, tj. nebude zde řada spojů tak jako u mnoha malých dílů; spoje totiž působí jako zranitelné skuliny v  povrchu podlahy, skrz které může prosáknout voda a způsobit velké škody na podkladové podlaze; u vinylu v kuse však stačí se ujistit, že je zabezpečen v rozích místnosti a a že eventuální překrývající se kusy byly dobře spojeny a utěsněny ať už lepidlem, nebo působením tepla.

Možnosti designu: Z jednotlivých dlaždic je potřeba na podlaze vytvořit kombinovaný vzor; v některých případech můžete vytvořit mozaikový vzor, ale kvůli menší velikosti dlaždic nemohou výrobci věnovat pozornost detailnějšímu obrázku; to však není případ vinylové krytiny v kusech: v této podobě může být vinyl potištěn téměř jakýmkoli vzorem, barvou či obrázkem, který si budete přát; bývá vytištěn přímo na povrchovou vrstvu krytiny, která se pak se instaluje rovnou do místnosti, aniž byste se museli starat o skládání vzoru; u jednolitých a kompozitních vinylových dlaždic budete mít méně možností specifického potisku, ale zase můžete na celé podlaze vytvářet velké nepřerušené vzory s různých barev.

 

Vinylové dlaždice

výměna dílů:  Pokud dojde k vážnému poškození podlahy z vinylu  v kuse (poškrábání, skvrny), můžete buď vyměnit celou podlahu, nebo jen postiženou část, kterou opravíte záplatou; ta však bude mít spoje, které mohou být propustné pro vodu a vlhkost a které poruší celkový vzor na vinylu; u podlahy z vinylových dlaždic však při poškození můžete vyměnit pouze poškozené kusy: přitom stačí zahřát lepidlo, dlaždici strhnout a odškrábat zbytky lepidla pod ní; pak můžete podlahu opravit pomocí nové dlaždice, která bude odpovídat zbytku podlahy.

Možnosti vzorů a designu: Zatímco vinyl v kuse umožňuje výrobci vymýšlet a používat různý styl potisku, vinylové dlaždice zase skýtají kreativitu Vám, a to tím, že jednotlivé kusy je možné kombinovat a vytvářet tak složité barevné vzory na celém povrchu podlahy; u vinylových dlaždic také můžete jednotlivé kusy seříznout na jiný tvar či velikost, např. ze čtvercových kusů můžete snadno naměřit a vytvořit obdélníky, ale i trojúhelníky, což umožňuje být při instalaci krytiny vskutku kreativní; měli byste si však vždy nejprve rozvrhnout svůj plán na papír, než začnete řezat, aby Vám materiál vystačil na celý úkol.

Jednoduchá instalace: Většina kutilů amatérů nemá dostatečné zkušenosti a praxi na to, aby dokázali správně instalovat vinyl v kuse; to vyžaduje schopnost velmi přesného měření a přesného řezání, aby kus vinylu přesně pasoval do místnosti, přičemž i malá chyba může vést k velkému množství odpadu; oproti tomu vinylové dlaždice mají relativně snadnou instalaci a tento úkol může zvládnout i středně zkušený amatér za den či dva; jednotlivé dlaždice není nutné pokládat v rovných řadách, a eventuální chyby neznamenají tak velkou škodu; také si můžete nařezat jednotlivé díly podle konkrétní potřeby, aby odpovídaly obrysům místnosti.

Realismus: Jeden z hlavních důvodů, proč si lidé kupují vinylovou krytinu, je skutečnost, že může být potištěna tak, aby vypadala jako řada přírodních podlahových materiálů, např. masivní dřevo, přírodní kámen a keramické dlaždice; zatímco vinyl v kuse může být potištěn těmito stejnými barvami, když si koupíte jednotlivé dlaždice, můžete mezi jednotlivými kusy vynechat širší spáry, čímž nejen získáte autentičtější prostorový vzhled dlaždic, ale také bude podlaha pod nohama působit realističtěji.

Pokud máte zájem o vinylové podlahy, nechte se inspirovat v showroomech  společnosti Supellex – svět podlah s.r.o.  https://www.supellex.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Movie Downloads To Buy Top Movie Download Site Latest Movie Download How Do I Download Movies Full Hd Movie Download