13.4 C
Prague
28.3.2024
MaxiMagazín

Vybavení na hokej musí být kvalitní i pro začínajícího hokejistu

Řada rodičů, zejména tatínků, by si přála, aby jim doma vyrostl nový Jágr, Gretzky či Lemieux. Mnozí kluci si přejí být jako tito hokejisté. Proč ne! Chce to však špetku talentu a štěstí, skutečně hodně silnou vůli, a rovněž dobrou hokejovou výbavu.

Mnoho rodičů si řekne, že nejdříve vyčkají, jak se bude jejich dítěti na hokejových trénincích líbit, jestli vydrží první půlrok či rok, a až pak dítěti pořídí dobrou výbavu. Není to však dobrý přístup. Kvalitní hokejová výbava poskytne malému hokejistovi výrazně lepší startovní pozici. Lepší materiály bývají lehčí, odolnější, neomezují – dítě proto hned od začátku nejenže dosahuje lepších výkonů, za které je samozřejmě i chválené, ale rovněž jej pak sport více baví. I pro rodiče je kvalitnější hokejová výbava jednoznačně výhrou. Déle vydrží, a tak i když je počáteční investice o něco vyšší, ve výsledku znamená ušetřit. Když z ní dítě vyroste, lépe se prodává.


TIP: Kvalitní vybavení na hokej i pro malé hokejisty nabízí značka Bauer.


 

Jaké hokejové vybavení potřebuje malý hokejista?

Vybavení malého hokejisty čítá skutečně nemalý seznam věcí, které jsou důležité nejen pro hru, ale zejména pro jeho bezpečí. Základem jsou samozřejmě hokejové brusle a hokejka. Dále je zapotřebí hokejová helma s obličejovým krytem, rukavice, chrániče ramen, chrániče loktů, chrániče kolen a holení, suspenzor, nákrčník, kalhoty a hokejový dres.

Helma je povinný bezpečnostní prvek hokejové výbavy. Je důležité, aby držela pevně na hlavě a nesklouzla ani při pádu nebo nárazu. Její důležitou součástí je obličejový kryt, který může být z kovové mřížky a z plexiskla. Hlavu, přesněji krk, chrání nákrčník. Zabraňuje poranění krku zejména při pádu, kdy by mohlo dojít k pořezání krku jiným hráčem.

U všech chráničů je velice důležité, aby přesně seděly, nesklouzávaly a neomezovaly v pohybu. Z toho důvodu je nutné dbát především na jejich správnou velikost. Rozhodně se k nim nesmí přistupovat ve stylu: „raději větší, aby z nich hned nevyrostl“. Mnohé chrániče na hokej chrání větší část těla, než plyne z jejich názvu. Například chránič ramen ochraňuje současně hrudník, rukavice nejen ruku, ale i dolní část předloktí. Rovněž hokejové nohavice nejsou jen součástí dresu. Jde o chránič zabraňující poranění boků, stehen a dolní části páteře. Mohou mít zabudovaný suspenzor, tedy chránič intimních partií. Případně je suspenzor samostatný.

 

Dobře bruslit jde jen v dobrých bruslích

Každý hokejista potřebuje především dobré brusle na hokej. Musí perfektně sedět na noze, udržovat ji v rovné poloze a zpevňovat kotník. Nesmí tlačit, ale noha se v nich rovněž nesmí pohybovat. Pro dětské bruslaře a hokejisty najdete i u profi značky, jakou je Bauer, perfektně padnoucí juniorské brusle. Jsou tím nejlepším, co lze začínajícímu hokejistovi pořídit.

 

Vybrat správnou hokejku bývá někdy oříšek

Hokejky se vyrábí ze dřeva a z kompozitu. Výška hokejky má sahat od ledu až pod bradu, měřeno ve chvíli, kdy dítě stojí na bruslích.

Hokejka se kupuje se zahnutím doleva (LFT) nebo doprava (RHT). Vybírá se podle ruky, kterou máte na hokejce níže. Takže pokud pravou, vybíráte hokejku zahnutou doprava. Dalším důležitým parametrem je tvrdost hokejky. Což už je vyšší škola hokeje a zejména jde o osobní preference každého hráče.

S výběrem hokejky, ale i dalšího vybavení na hokej, nejlépe poradí trenér. Nebojte se jej zeptat.

Související příspěvky

Krásné nohy během pár minut!

majda

Studium v zahraničí již není výjimkou, naopak se stává nutností

Veronika

Kapesní zavírací nože má ve své kapse celá naše trampská parta

redakce