19.6 C
Prague
18.5.2022
MaxiMagazín

Vytvořte permakulturní zahradu s minimální údržbou

Přemýšlíte, jak navrhnout svou zahradu tak, aby vám sloužila, a nemuseli jste sloužit vy jí? Poradíme vám, jak na permakulturní zahradu, které postačí jen minimální údržba. Nechte většinu práce na přírodě a užívejte si svůj malý zelený ráj.

Pozvěte živočichy do zahrady

Máte kolem svého domu prostornou zahradu a nepatříte mezi milovníky rytí, častého zalévání a nechcete každý den trávit prací na zahradě? Pořiďte si permakulturní zahradu, která se o sebe bude starat téměř sama. Dovolte ptactvu, hmyzu i dalším živočichům, aby v zahradě udělali svou práci a nechte přírodu, aby si poradila víceméně sama. Skvěle vám poslouží hmyzí hotely, skrýše nebo domečky pro ježky a další.

Plánujte chytře

Začněte plánováním zahrady, tak aby v ní vzniklo místo k posezení, prostor pro dětské hry, případná venkovní kuchyně a v neposlední řadě také záhony a prostor pro pěstování. Bezúdržbová zahrada rozhodně nemusí být pouze s betonovou pokládkou a zcela zbavena trávy a květin. Naplánujte si místa v zahradě, kam nebudete zasahovat ani sekačkou ani žádným postřikem. V této části si již brzy všimnete ojedinělých druhů motýlů, vracejícího se hmyzu a květin, které jen tak někde nepokvetou.

Údržba před domem

Upravený prostor by měl být před domem, nemusíte zde však plánovat osázenou skalku ani předzahrádku s květinami. Klidně bude stačit tráva a pohodlná příjezdová cesta až ke garážovým vratům. Pokud navíc zvolíte sekční garážová vrata, nebudete potřebovat ani množství prostoru před nimi. Vsaďte na jednoduché a funkční bydlení. Zajímavým nápadem na kreativní a originální vyjádření je i potisk garážových vrat, který ozvláštní váš exteriér.

Myšlenky permakultury

Upravte svou zahradu tak, aby respektovala přírodní zákony. Věnujte pozornost ekologii a chytrému zacházení s přírodními zdroji. Nezalévejte květiny vodou z kohoutku, ale použijte dešťovku. Využijte také tvar a vzhled pozemku, jak jste jej koupili a snažte se příliš nezasahovat do jednotného rázu krajiny v okolí. Přizpůsobte zahradu také svému domu a interiéru. Skvěle bude vypadat i sloužit venkovská zahrada na vesnici, případně romantický styl s prvky boho.

Související příspěvky

Veronika

Nenechte si uniknout bydlení NA VACKOVĚ!

redakce

Krásnější kuchyně s novými obklady

redakce