26.6 C
Prague
17.6.2024
MaxiMagazín

Želatinová nebo surová maca

Maca neboli řeřicha peruánska, česky také maka, je původem z jihoamerických peruánských And. Jejich blahodárných účinků si původní obyvatelé této oblasti užívali již v době kolem jednoho a půl tisíciletí před naším letopočtem, dávno před vznikem Incké říše. Tak dlouho již lidé využívají její zázračné účinky.

Jde o rostlinu pěstovanou v tvrdých podmínkách v nadmořské výšce 3500 – 4000 metrů, na místech s velmi intenzivním slunečním svitem. Rostliny se vyskytují v několika odrůdách, nejčastěji červené, černé a žluté, a jsou tradiční součástí stravy, ale i léčebnými prostředky u domorodých obyvatel Peru. Využívá se kořen macy peruánské, který připomíná svým tvarem řepu. Výčet blahodárných účinků je velice obsáhlý, řadí se mezi superpotraviny. Pomáhá bojovat proti mnoha současným civilizačním chorobám a také má vliv na zvýšení libida a potenci u mužů. Maca červená podporuje obranyschopnost proti virovým a bakteriálním infekcím, zlepšuje koncentraci a paměť, zmírňuje projevy akné. Zlepšuje duševní pohodu a pomáhá proti úzkosti a stresu a poradí si i s nespavostí.

Ke konzumaci je nejvhodnější maca ve formě usušeného kořene rozemletého na prášek. Vhodnější je však prášek z macy, která prošla procesem želatinizace. Při tomto typu zpracování dochází ke smíchání macy s vodou, která absorbuje škrob v jejích kořenech, a následně je tato směs jemně vařena pod tlakem, což škrob rozloží. Tím se získá maximální množství účinných látek, které se v těle dobře rozpouští a jsou lépe stravitelné, vhodné tak i pro osoby s citlivým zažíváním.

Macu můžete přidat do teplých nápojů, jogurtu či přisypat do ovesné kaše. Obohatí vaše proteinové smoothie nebo polévku. Dobře se rozpouští a vy můžete zahájit svůj den pocitem, že jste udělali maximum pro vaši tělesnou i duševní pohodu.

Související příspěvky

Spaní jako pro princezny zajistí kvalitní matrace

redakce

Plánované operace v říjnu

majda

Výhody pití kávy s CBD

redakce